Konec Lotus Symphony
Tyto kroky znamenají definitivní konec pětiletého života Lotus Symphony. Donald Harbinson, programový ředitel IBM pro otevřené standardy a open source, oznámil oficiální začátek přechodu na mailing listu v úterý 15. 5. 2012. To znamená, že může začít příprava přejímání do SVN. Byl to očekávaný krok, protože IBM již v lednu 2012 oznámila, že verze Lotus Symphony 3.0.1. byla poslední.
Apache Subversion (dříve Subversion – zkráceně SVN) je systém pro správu a verzování zdrojových kódů , náhrada za starší CVS. Snaží se zachovat podobný způsob a styl práce, ale odstranit nedostatky CVS jako například nemožnost přesunu nebo kopírování adresářů, časovou a prostorovou náročnost větvení a tagování a podobně. Zdroj: Wikipedie, Apache Subversion.
„Naši energii vložíme do Apache OpenOffice.org. V budoucnu je možná IBM Edition Apache OpenOffice.org,“ psal Ed Brill v oznámení. Tato informace byla zveřejněna i na našem portálu: IBM bude pokračovat ve vývoji OpenOffice.org a končí s vývojem Lotus Symphony. Nyní je Apache OpenOffice.org pod licencí Apache Software Licence (ASL). To znamená, že kdokoliv může inovovat jeho zdrojový kód pro své účely. IBM a další přispěvatelé kódu mohou také změnit licenci dle libosti a mohou použít i proprietární. IBM v tuto chvíli touto cestou nejde. Z oznámení vyplývá, že nový vývojový tým se skládá zejména z členů komunity OpenOffice.org. Tyto skutečnosti by mohly zlepšit postavení na trhu proti LibreOffice, se kterým si OpenOffice.org konkuruje. Existuje jen málo pochyb, že příspěvek IBM nebude přínosem. Článek na wiki Apache OpenOffice.org představuje 30 a více funkcí z Lotus Symphony, které jdou nad rámec OpenOffice.org. Tyto funkce budou s největší pravděpodobností zapracovány do tohoto kancelářského balíku při vydání nové velké verze (pravděpodobně 4.0).
Pokračování OpenOffice.org... a co bude dál...
Zbývá otázka, který kancelářský balík bude dominovat. Do jednoho týdne od oznámení Apache OpenOffice 3.4 je registrováno přes 1 000 000 stažení. Z toho je 87 % pro Windows, 12 % pro Mac a pouhé 1 % pro Linux. Snad všechny linuxové distribuce nabízejí LibreOffice jako výchozí (a téměř jediný) kancelářský balík. Dá se předpokládat stejný vývoj i nadále? Pokud bude LibreOffice populární pouze uvnitř komunity Linuxu, nevěstí to pro celkový podíl na trhu nic dobrého. Zapojení IBM do vývoje OpenOffice.org by také mohlo být lékem pro podnikové uživatele, kteří hledají útěchu ve svých obavách z open source.
To je v tuto chvíli samozřejmě pouze spekulace, nicméně je jasné, že bitva o vítěze v kategorii otevřených kancelářských balíků získává daleko ostřejší hrany.