Základy vytvoření prezentace
Po spuštění Impress se spustí průvodce. Hned v prvním okně si můžete vybrat, zda chcete prázdnou prezentaci, ze šablony, nebo otevřít dříve uloženou. Pokud se vám nebude chtít vymýšlet a zvolíte si volbu Ze šablony, zjistíte, že nabídka je velice chudobná. Na webu se naštěstí různých šablon povaluje spousta a můžete je najít například na stránkách 602Office - šablony zdarma k širokému použití. Pro uživatele operačního systému Windows je u stahovaného souboru popsán podrobný návod na instalaci. Uživatelé operačního systému Linux rozbalí stažené soubory do adresáře /home/uzivatelske_jmeno/.ooo3/user/template.
Pokud jste si v nastavení programu změnili cestu k šablonám na vlastní adresář, pak je samozřejmě nakopírujte do tohoto svého adresáře.
Po opětovném spuštění programu a rozbalení seznamu Prezentace v prvním kroku uvidíte, že tam přibyly další nabídky.
Pokud necháte šablony v adresářích pojmenovaných prezentace1 a prezentace2 jako já, zobrazí se stejně, jako na obrázku výše. Pak můžete myší klepnout například na prezentace1 a vybrat si ze zobrazených možností.
Po zvolení tlačítka Další se dostanete k druhému kroku, ve kterém vybíráte další volby návrhu snímku. Podrobněji je vytvoření prezentace popsáno v článku Základy:Vytvořte si prezentaci v Impress.
Článek Základy:Vytvořte si prezentaci v Impress doporučuji k přečtení, jsou to základy, bez kterých to nepůjde dál.
Kroků je dohromady pět a na závěr zvolíte finální Vytvořit. Tím už máte první snímek prezentace hotový.
První krok k absolventské práci
Je také možné vytvořit prázdnou prezentaci a vše ostatní doladit až po jejím vytvoření. Styly prezentací si můžete prohlédnout a vybrat v pravém okně Úkoly hlavního programu. Na kartě Předloha stránky si prohlédnete všechny nainstalované šablony přesentací a v oddíle Dostupné k použití si vyberete šablonu kliknutím levým tlačítkem myši.
Trocha úprav
Text absolventské práce už máte napsaný a víte, že výchozí rozvržení snímků v prezentaci vám nebude vyhovovat. Potřebujete titul, text i obrázek. Stačí si ho vybrat z pravého panelu Úkoly, karta Rozvržení. Ve výchozím nastavení už je panel otevřený. Náhledy vám také pomohou s výběrem zamýšlené polohy textu a obrázku.
Vkládáme a formátujeme text
Prostřední okno Impressu je hlavní a nad ním vidíte pojmenované karty: Běžné, Osnova, Poznámky, Teze a Pořadač snímků.
Projděte si karty a zjistíte, že se náplň v okně pod nimi mění. Každá karta je pro práci v jiném módu. Prozatím zůstaňte v módu Běžné. Klepněte do pole s nápisem Klepněte pro vložení titulu, nápis zmizí a můžete vložit vlastní.
Pro prezentace se hodí text bezpatkový, protože je lépe čitelný, například Arial nebo podobný. Je možné ho změnit naprosto stejně jako ve Writeru přes nabídku Formát | Znak karta Písmo, ale napřed musíte mít text vybraný. Také barvu si můžete zvolit dle vlastních potřeb.
V tuto chvíli je velmi výhodné se přepnout do karty nad hlavním oknem Osnova. Tam už je vložený první zformátovaný nadpis. Pokud myší klepnete na konec titulu a odentrujete, založí se automaticky další snímek se stejně naformátovaným titulem, jako je předcházející. Můžete si přidat více snímků najednou a tím si ušetříte práci s opětovným formátováním titulů.
Pokud na závěr své práce zjistíte, že snímků je příliš mnoho, vyberte je levým tlačítkem myši z levého okna se stlačeným [Ctrl] a pak pravým tlačítkem myši vyberete místní nabídku Odstranit.
Zakládat další stránky lze i ze karty Běžné, z levého panelu pravým tlačítkem myši a zvolíte Nový snímek, ale ten už nepřebírá automaticky naformátovaný titul z předešlé stránky, ale zvolí výchozí. Po takovém přidání dalšího snímku musíte znova ručně formátovat titul, aby vypadal stejně jako ostatní.
Můžete pokračovat s vkládáním textu do pole Klepněte pro vložení textu. V poli při odentrování se vytváří odrážkový seznam. Odrážku můžete změnit přes nabídku Formát | Odrážky a číslování. Pokud vám odrážka nevyhovuje a chcete ji smazat, můžete to udělat tlačítkem Odrážky zap/vyp na panelu Formátování textu. Na obrázku je v zeleném čtverci. Nejprve se ale přepněte na záložku Osnova. Tím se změní i panel Formátování textu.
V červeném obdelníku jsou šipky, které vám velmi pomohou s vytvářením logické hierarchie seznamů s odrážkami.
Buďte stále v kartě Osnova a klikněte na některou vytvořenou odrážku. Pokud chvíli podržíte myš nad některou šipkou, vyskočí žlutá bublinová nápověda: O úroveň níž, O úroveň výš, Přesunout nahoru, Přesunout dolů.
Šipkami si můžete vytvořit víceúrovňové seznamy.
Vkládáme obrázky
Jste v kartě Běžné. V poli s názvem Dvojitým klepnutím přidáte grafiku udělejte přesně to, co po vás chce. Otevře se okno, najdete v něm cestu k vytouženému obrázku a ten vložte tlačítkem Otevřít. Je výhodné, že se náhled obrázku zobrazí a máte jistotu, že je to ten správný, ale musí být zaškrtnuté pole Náhled.
Je velmi výhodné si předem vytipované obrázky připravit ve správném formátu (např. png), uložit do jednoho adresáře a vložit tam i svou prezentaci.
S obrázky lze pracovat stejně, jako v modulu Draw. Vybírat, otáčet, zmenšovat, zvětšovat, přesouvat.
Není nutné mít na každém snímku prezentace doprovodný text i obrázek. Nepotřebné pole lze jednoduše vymazat tím, že kliknete na jeho okraj a zmáčknete [Del].
Na snímcích nemusí být všechna pole
Tabulky
Co když potřebujete do prezentace vložit tabulku? Ano, jde to také. Z nabídky Vložit | Tabulku vyvoláte okno a v něm si vyberete počet řádků a sloupců. Vložit tabulku lze pouze z karty Běžné. Pokud máte tabulku vloženou, otevře se editační okno a s tabulkou si můžete vyhrát, aby vypadala k obrazu vašemu. Nastavení a volby jsou v celém OpenOffice.org naštěstí stejné.
Stává se, že si editační okno tabulky omylem zavřete. Můžete ho znovu otevřít z nabídky Zobrazit | Panely nástrojů a zaškrtnout volbu Tabulka.
Vzhled tabulky jde také doladit z pravého okna Úkoly | Vzhled tabulky. Můžete si tam zvolit, zda chcete zobrazit záhlaví, první sloupec, součty, atpod. Také styl vzhledu doladíte z výše zmíněného okna.
Přechody snímků, hudba, animace
V příštím díle se naučíte používat přechody snímků, přidávání hudby a animace prezentace: Absolventskápráce v Impress – 2. díl, přechody, efekty a hudba