Linuxové distribuce vycházejí v určité frekvenci, a tak se může stát, že autoři vaší distribuce novou verzi teprve chystají. Vy ale nemůžete dospat a přemýšlíte, jak ji do systému dostat. Zkusíme projít typické možnosti.
Rozdíly od verze pro Windows
Na rozdíl od verze pro Windows, která je distribuována v jednom exe souboru, jsou linuxové varianty distribuovány ve více balících. To je výhoda, součástí instalační sady tak mohou být i další součásti, např. rozšíření, jejichž licence vyžaduje oddělenou distribuci, což v případě verze pro Windows nelze splnit.
Software v Linuxu je šířen z jednoho softwarového archivu, který je obsluhován správcem softwaru. Balík, který obsahuje data programu, je vytvořen v jednom z několika málo formátů. Typický je RPM a DEB. RPM balíky jsou určeny pro systémy, jako je Mandriva Linux, Red Hat Linux, CentOS, Fedora a další. Balíky DEB jsou použitelné v Debianu a Ubuntu (a klonech jako KUbuntu, XUbuntu, Edubuntu).
Dva způsoby instalace
Typickým způsobem, jak v Linuxu instalovat software, je tedy použití správce softwaru, jenž nabídne všechny potřebné balíky, které jsou dostupné v softwarových zdrojích. Jenže ne všechny distribuce mohou mít v určitém okamžiku k dispozici aktuální software. Může se stát (a stane se), že např. Ubuntu 8.04 z jara letošního roku vám novou verzi OpenOffice.org už nenabídne. Za několik dní jej totiž vystřídá nová verze Ubuntu 8.10, kde již OpenOffice.org v nové verzi bude. Máte tedy na výběr dvě možnosti.
První - můžete si přidat nový softwarový archiv - neboli zdroj softwaru, odkud vám správce softwaru novou verzi nabídne.
Druhý způsob je stažení programu "z internetu". To, co je pro uživatele Windows běžnou činností, je pro uživatele Linuxu velkou výjimkou. Software mu totiž nabízí automaticky správce softwaru, a to včetně aktualizací.
Vložte adresu zdroje softwaru
První a tradiční způsob: Instalace ze zdroje softwaru
Jak již bylo řečeno, ve stávajících zdrojích softwaru se nová verze neobjeví, takže je nutné přidat nové zdroje.
Ve zdrojích Ubuntu 8.04 je Openoffice.org 2.4
Ubuntu
Zdroje softwaru se přidají přes nabídku Systém | Správa | Zdroje softwaru, karta Software třetí strany (bude vyžadováno heslo). V zobrazeném okně zadejte následující řádek (označte myší a vložte prostředním tlačítkem). Platí pro verzi 8.10 Intrepid Ibex.
deb http://ppa.launchpad.net/openoffice-pkgs/ubuntu intrepid main
Adresa zdroje softwaru zadána
Pro starší verzi Hardy Heron zadejte
deb http://ppa.launchpad.net/openoffice-pkgs/ubuntu hardy main
Přidány nové zdroje, je nutná aktualizace všech zdrojů
Následně spusťte Synaptic (Systém | Správa | Správce balíků Synaptic) obnovte seznamy softwaru (tlačítko Obnovit) a vyhledejte "openoffice". (K nové verzi se lze samozřejmě dostat i jinak, např. z příkazové řádky.) Pak již jen stačí zatrhnout instalaci u balíku openoffice.org a openoffice.org-help-cs a stisknout tlačítko Použít. Stahovat se bude několik desítek megabajtů. Vybrat si můžete ještě balíky jako openoffice.org-gnome, openoffice.org-style-tango, openoffice.org-pdfimport, openoffice.org-wiki-publisher, openoffice.org-presentation-minimizer a podobné - poslední uvedené jsou popularizovaná rozšíření pro import PDF souborů, publikování na wiki a lepší práci s prezentacemi. Pozor ovšem na verzi, kterou instalujete - ať se vám tam nepřimíchá starší verze, kterou správce softwaru také nabízí.
Uvedený zdroj softwaru používáte na vlastní riziko! Redakce tento tip přináší v dobré víře, za instalovaný software ovšem neručí.
Mandriva Linux
Jaroslav Krejčí připravuje množství softwarových balíků pro Mandriva Linux. Je mezi nimi také OpenOffice.org 3 pro Mandriva Linux 2008.1 a 2009 (v něm je po běžné instalaci pouze beta verze). Přidejte si tedy - pro verzi 2008.1 - tyto zdroje softwaru zadáním následujícího příkazu (jako root):
urpmi.addmedia zstenis http://mandrake.zstenis.org/rpms/2008.1/
Nebo:
urpmi.addmedia zstenis http://www.bibri.net/Mandriva/jardak/rpms/2008.1/
Nová verze 2009 obsahuje zatím betaverzi OpenOffice.org, vylepšenou verzi Go-OO získáte z následujícího zdroje zadáním příkazu:
urpmi.addmedia zstenis http://www.bibri.net/Mandriva/jardak/rpms/2009.0/32bit/
Další distribuce
Momentálně neznáme zdroje softwaru pro další distribuce. Tipy uvítáme v diskuzi.
Druhý způsob: Stažení a instalace
Ke stažení se nabízí jeden soubor s příponou .tar.gz. Rozbalte jej, obsahuje balíky pro správce softwaru, teprve ty se instalují. K rozbalení můžete použít např. nástroj Ark, Konqueror, Krusader, Midnight Commander nebo mnoho dalších. Obsah archivu nakopírujte do dočasného adresáře - po instalaci můžete soubory smazat.
Stažení a manuální instalace balíků neumožňuje jejich pozdější automatickou aktualizaci. Z tohoto pohledu je výhodnější přidání celého zdroje softwaru. Nicméně uvedený způsob může být mnohdy dostačující.
Ke stažení jsou k dispozici dva balíky: archiv s DEB balíky a archiv s RPM balíky. Oba je nutné nejprve rozbalit do dočasného adresáře, ten pak lze smazat. Instalace balíků se provede následovně - v obou případech z příkazové řádky.
Nemusíte stahovat a používat jen balík vytvořený přímo projektem OpenOffice.org. Můžete si vybrat jinou verzi - třeba od Jaroslava Krejčího, Go-OO (zatím nemá verzi 3) nebo jinou.
Ubuntu
Pomocí příkazu cd
se přesuňte do adresáře, kam jste rozbalili instalační balík. Následujícím příkazem všechny balíky - za použití správce softwaru - nainstalujete, samozřejmě musíte mít práva roota.
sudo dpkg -i *.deb
Mandriva Linux
Platí v podstatě totéž, jen příkaz je jiný.
su
rpm -i *.rpm
A to je vše. Zmínili jsme sice jen dvě hlavní distribuce, ale princip je všude stejný. Uvítáme vaše rady pro jiné distribuce nebo jakékoliv další tipy, které čtenářům a uživatelům usnadní práci.