O3Find
O3Find je fulltextový vyhledávač, který podporuje všechny formáty OpenOffice.org. Mezi jeho hlavní vlastnosti patří:
- přesné hledání (najde slovo, část slova, frázi a podporuje hledání podle velikosti písmen),
- prohledává všechny dokumenty v adresáři (volitelně i v podadresářích),
- prohledává metadata dokumentů (autor, ...),
- ukazuje řádky, které odpovídají hledanému výrazu (pouze konzolová verze),
- umožňuje spustit příkaz na každý soubor, který odpovídá hledanému výrazu (pouze konzolová verze, obdoba find -exec),
- a podpora speciálních znaků (mimo Windows 95).
Instalujeme
Program O3Find je volně ke stažení na adrese:
Obsah obou archívů rozbalíme a umístíme do jakéhekoliv adresáře.
Hledáme
Program O3Find spustíme pomocí souboru o3find_wingui.exe. Vrchní část dialogu slouží k určení typů souborů, které se budou prohledávat. Můžeme zvolit všechny formáty OpenOffice.org nebo pouze jeden
Hledaný řetězec zadáme do políčka Look for text. Pomocí tlačítka Browse určíme adresář, který se má prohledávat. Search subfolders zaškrtneme v případě, že chceme prohledávat i podadresáře. Case sensitive zaškrtneme v případě, že chceme zapnout citlivost na malá/velká písmena. Prohledávání spustíme tlačítkem Find Now.
Seznam nalezených souborů najdeme v části Search results. Samozřejmostí je spuštění OpenOffice.org po kliknutí na nalezeném souboru.
Několik věci bych na tomto programu změnil, ale i přesto ho hodnotím velmi kladně. Doporučuji vyzkoušet. Už nikdy neztratíte žádný dokument!
Total Commander
Pokud nepoužíváte Total Commander, máte jedinečnou šanci začít. Jedná se o shareware, který je volně ke stažení na adrese http://www.ghisler.com. Instalace je velmi jednoduchá a proto se jí nebudeme zabývat. Ještě je třeba připomenout, že mezi podporované jazyky patří i čeština.
Nastavení pro hledání
Ještě než začneme hledat, musíme Total Commanderu říci, že má prohledávat soubory kancelářského balíku OpenOffice.org. To učiníme přidáním následujících řádků do souboru C:\WINNT\wincmd.ini:
[Configuration]: SearchInFiles=*.sxw *.sxc *.sxd *.sxi *.sxm *.sxg
Sekce Configuration bude s největší pravděpodobností existovat a proto do ní přidáme pouze druhý řádek.
Hledáme
Dialogové okno vyhledávání spustíme pomocí klávesové zkratky Alt + F7 nebo přímo z menu Příkazy, Vyhledat ...
Jak sami vidíte, Total Commander nabízí mnohem více možností. Můžete hledat pomocí regulárních výrazů, názvu souboru, obsahu souboru, rozlišovat velká/malá písmena. Dále máte možnost ovlivnit výsledek hledání podle velikosti souboru, data poslední modifikace, atd.
Nebudeme se věnovat detailnímu popisu vyhledávacího dialogu, protože je celý v českém jazyce a na první pohled je jasné, k čemu jednotlivé ovládací prvky slouží.
Všechny soubory OpenOffice.org jsou vlastně klasické ZIP archívy, které obsahují XML dokumenty a obrázky (vyzkoušejte, uvidíte). Proto je nutné zaškrtnout volbu Prohledat archívy, jinak hledání nebude fungovat.
Prohlížení tabulek
Ivan Petrovic napsal pěkný plugin pro Total Commandera, který umožňuje prohlížení tabulek Microsoft Excelu. Pro použití není nutné instalovat cokoliv dalšího, tzn. ani Microsoft Office.
Ptáte se proč se tím zabýváme, když daný plugin nepodporuje OpenOffice.org Calc? Odpověď je jednoduchá - velká část uživatelů používá OpenOffice.org Calc a data stále ukládá ve formátu Microsoft Excel. Plugin se jmenuje XlsView a je ke stažení na adrese http://totalcmd.net/plugring/xlsview.html (stáhnout).
Prohlížení textových dokumentů
Alexey Babenko napsal další zajímavý plugin, který umožňuje prohlížení dokumentů Microsoft Wordu. Opět bez nutnosti instalace dalších podpůrných knihoven či Microsoft Office. Plugin se jmenuje WordFileViewer a je ke stažení na adrese http://totalcmd.net/plugring/wordfileviewer.html (stáhnout).
Výzva
Zkuste napsat autorům pluginů, zda-li neuvažují o přímé podpoře OpenOffice.org formátů. Myslím, že by se to hodilo nemalé skupině lidí.
Závěr
Doufám, že se vám článek líbil a že jsem vám ukázal další možnosti, jak prohledávat dokumenty OpenOffice.org.