Seriál je věnován ovládání programu Base pro práci s databázemi z kancelářského balíku OpenOffice.org. Zároveň se seznámíte se základními teoretickými pojmy, které by tvůrce databáze měl znát (primární klíč tabulky, cizí klíč, vlastnosti klíčů, referenční integrita, násobnost vazeb). Během výkladu si vše můžete vyzkoušet při tvorbě vlastní databáze podle pokynů v textu. Zvolil jsem databázi knih – knihovnu. Dala by se pak použít třeba pro správu knih v menší školní knihovně nebo doma. Můžete si ale zvolit jiný příklad podle vlastních zájmů. Pokud chcete, můžete si tvorbu databáze usnadnit postupným plněním zadaných číslovaných úkolů.
Všechna tři témata – ovládání Base, teorie k databázím a tvorba databáze – se budou podle potřeby v textu střídat.
Seriál by mohl být prvním krokem při seznamování s jinak dost obtížným tématem databází, takže je určen spíš začátečníkům se zájmem o toto téma, studentům středních škol při výuce informatiky apod. Může snad posloužit i těm, kteří už mají zkušenost s programem Access z Microsoft Office, ale přecházejí na kancelářský balík OpenOffice.org. Obzvláště studentům, kteří chtějí maturovat z informatiky, by snad seriál mohl pomoci s přípravou: v Katalogu požadavků zkoušek společné části maturitní zkoušky, platném pro šk. rok 2011/2012, se u vyšší úrovně obtížnosti uvádí u databází mimo jiné toto: „Žák dovede
- definovat pojmy databáze, tabulka, záznam, pole – jeho datový typ a jeho vlastnosti;
- vysvětlit pojem primární klíč, vztah mezi tabulkami, cizí klíč, referenční integrita;
- navrhnout strukturu tabulek pro řešení databázového problému a jejich provázání přes primární klíče;
- vytvořit navrženou databázi ve zvoleném databázovém prostředí a naplnit ji daty.
Všem těmto pojmům se v seriálu budeme postupně věnovat."
Úvod do databáze
Dva významy slova databáze
Odlišujme od sebe dva významy slova databáze:
- databáze je program pro efektivní zpracování dat, přesněji databázový systém, také Systém řízení báze dat (SŘBD; v angličtině Database Management System, DBMS). Příklady databázových systémů: Base, Access, MySQL, Oracle, dBase, FoxPro atd. S pomocí SŘBD může být vytvořen jednoúčelový databázový program (aplikace) např. pro zpracování účetnictví, pro správu knihovny, lékařských údajů o pacientech apod.
- Databáze jako data – souhrn přehledně uspořádaných dat – z jisté oblasti (data v kartotéce u lékaře, databáze knih v knihovně, data z účetnictví jistého podniku atd.). Je pochopitelné, že data v databázi musí být uspořádána rozumně, podle různých ověřených pravidel a podmínek (jim budou věnovány poznámky z teorie k databázím).
Databázové programy by se daly stručně rozdělit takto:
Srovnání databázových nástrojů OpenOffice.org Base a Microsoft Office Access
Program Base (i Access) je určen přednostně pro menší databáze v domácnosti (seznam CD, knihovna apod.) nebo v menší firmě. S jejich pomocí se tvoří spíše lokální databáze, opakem jsou systémy typu klient – server, kdy je databáze uložena na jednom počítači – serveru – a je k ní přístup i z ostatních počítačů – klientů.
Jde tedy o jednodušší databázové programy. Jejich výhodou ale je, že jde zároveň o vstřícná grafická vývojová prostředí, takže tvůrce databáze nutně nemusí znát jazyk pro tvorbu a práci s databází (především jazyk SQL) a programy navíc nabízejí různé šablony a průvodce při práci. Access má těchto pomůcek víc, Base je zase zdarma. Base může být koncovým rozhraním s příjemným ovládáním pro spolupráci s jiným databázovým serverem typu klient – server, například Base - MySQL.
Pro první seznámení s databázemi Base myslím dobře stačí a považuji ho za další silný argument pro používání balíku OpenOffice.org ve výuce. Zatímco Base je přímo součástí OpenOffice.org, za přidání Accessu do balíku Microsoft Office musí uživatel ještě připlatit. Ceny jsou značné; v září 2010 byly zhruba následující (zaokrouhleno na stovky):
Porovnání některých kancelářských balíků na našem trhu
Balík OpenOffice.org je zdarma. Navíc funguje nejen nad operačním systémem Windows, ale také nad Linuxem, Mac OS X i jinými, což je pro stále větší množství uživatelů zásadní plus. Obsahuje Writer, Calc, Impress, Draw a Base. Lze ho doplnit zdarma dalšími kvalitními programy, např. obdobou Outlooku – programem Thunderbird, v Linuxu pak spoustou dalších připravených programů opět zdarma.
MySQL + PHP
Pro tvorbu databází na Internetu se běžně používá nástroj MySQL v kombinaci s jazykem PHP a serverem Apache (běžně vše zdarma). Nevýhodou těchto nástrojů je, že si tvůrce databáze musí sám naprogramovat nejen tabulky pomocí prostředí MySQL (opět jsou ale k dispozici grafické nadstavby), ale i rozhraní internetových stránek pomocí jazyka PHP. Jsou na něj tedy kladeny další nároky navíc.
Příkladem produktu, vytvořeného v MySQL/PHP (čili pro práci s databázemi používá přednostně MySQL, ale podporuje i další databázové systémy), je výborný výukový systém moodle (moodle.cz), používaný v posledních letech na celém světě k výuce přes Internet.
TIP: Pokud máte zájem o použití databáze na internetových stránkách, vytvořte si paralelně se studiem Base účet na vhodném webhostingu a zkuste i práci s MySQL a PHP. Jestliže máte do této práce chuť, jistě si najdete na Internetu nebo v literatuře dost pokynů a návodů. Teorie o databázích z tohoto seriálu vám může pomoci.
Profesionální databázové nástroje
Dále existují různé profesionální a zároveň většinou dost drahé databázové nástroje (Oracle, Microsoft SQL Server, Visual FoxPro...). Příkladem produktu vytvořeného systémem FoxPro je školní systém Bakaláři, používaný k celkové evidenci, tvorbě rozvrhů, správě knihoven, tisku vysvědčení atd. na mnoha školách v České republice. K dispozici jsou ale i kvalitní programy zdarma, např. open-source projekty PostgreSQL a FirebirdSQL.
Jak získat Base?
Víte už, že jde o součást balíku OpenOffice.org, takže stačí tento balík nainstalovat (nejspíš ze stránek openoffice.cz).
V linuxových distribucích je obvykle OpenOffice.org nainstalován automaticky, výjimečně ale bez Base, protože je tento program používán méně než Writer nebo Calc. V takovém případě je snadné doinstalovat Base pomocí nachystaného balíčku.
Otevření Base v linuxové distribuci Ubuntu
(prázdná databáze)
Otázky na závěr – Shrnutí
-
Uveďte dva různé významy slova databáze.
-
Jaké je přednostní určení programu Base? Uveďte některé jeho výhody i nedostatky.
-
Stručně vysvětlete, jak uživatel může získat program Base.
Odpovědi najdete v úvodu dalšího dílu seriálu.
Co vás čeká v dalším dílu?
V první části povídání o teorii se seznámíte s vývojem uspořádání dat v databázích a s pojmy záznam, položka (atribut) a relační databáze. V programu Base pak založíme databázi a v ní vytvoříme několik tabulek.