Tento článek bude primárně o Writeru, ale většina z toho se dá použít na jakoukoli součást kancelářského balíku. Zároveň podotýkám, že používám LibreOffice, ale u OpenOffice.org to je všechno úplně stejné.
Nikdy jsem Writer neměl rád, veškeré texty jsem raději psával v obyčejném textovém editoru, jako je například Geany, a formátování jsem prováděl pomocí HTML značek. Při práci redaktora a později šéfredaktora portálu LinuxEXPRES.cz jsem ale s tímto programem musel pracovat stále více – většina autorů dodává články právě ve formátu ODT, navíc korektorka je normální člověk a, věřte nebo ne, HTML značky nejsou její šálek kávy, navíc Writer umožňuje zaznamenávat změny v dokumentu, což se u korektury hodí. Postupem času to tedy dospělo do stádia, že každý článek projde přes Writer, ať už ho autor dodá jako HTML, nebo obyčejný text.
Takto vypadá LibreOffice Writer 3.3.3 ve
výchozí konfiguraci
Výchozí rozhraní Writeru je na mě příliš komplikované a ruku na srdce, kolik z vás použilo za život všechna tlačítka z panelu nástrojů? Ne, zkoušení, k čemu je to dobré, se nepočítá. V dnešním článku si tedy ukážeme, jak si toto rozhraní maximálně přizpůsobit, některé z mých úprav se vám možná nebudou líbit, nemusíte je ale dělat všechny.
Ikony
Velikost ikon
Ne každému mohou vyhovovat obrovské ikony, které zabírají drahocenné místo pro samotný text. Pokud je chcete zmenšit, zvolte Nástroje | Volby... a v části LibreOffice | Zobrazit změňte velikost ikon.
Pryč s nepotřebnými ikonami
I když už jsou ikony malé, stále jich je na panelu nástrojů zbytečně moc. Pomocí Nástroje | Přizpůsobit... | Panely nástrojů můžete jednotlivé ikony a nabídky skrývat. V horní rozbalovací nabídce postupně měňte jednotlivé panely a odstraňujte nepotřebné věci. Velice doporučuji odstranit nástroje na změnu formátování, přestanou vás tak totiž provokovat a začnete konečně používat styly.
Tip: Všimněte si, že můžete i některé ikony, o kterých jste doposud nevěděli, přidat.
Když už máte na panelech jen ty ikony a nabídky, které potřebujete, můžete panely přetažením uspořádat do jednoho řádku, protože se jistě zkrátily.
Podobným způsobem můžete na kartě Nabídka odstranit položky z hlavního menu (pomocí klávesy [Del]), to už je ale trochu nebezpečné, protože až budete číst nějaký návod, můžete se ztratit. Další věcí, kterou považuji při editaci článku za zbytečnou, je Pravítko, to jde ale naštěstí skrýt z nabídky Zobrazit a tato volba se uloží pro příště.
Vlastní ikony na panel
Teď přijde jedna z nejdůležitějších věcí. Při své práci šéfredaktora velice často používám funkci sledování změn, která ale žádné užitečné tlačítko na panel nemá, takže jsem vždy musel používat nabídku Úpravy | Sledování změn a v ní nejprve zaškrtnout Záznam a potom odškrtnout Zobrazit. Je jasné, že by to mělo jít lépe a hlavně rychleji. Zapátral jsem tedy a zjistil jsem, že je možné si na panel přidat libovolnou funkci z nabídky. Celá věc je velice jednoduchá a provádí se ze stejného okna jako odebírání ikon (Nástroje | Přizpůsobit... | Panely nástrojů).
Nejdříve si rozmyslete, jestli chcete ikony přidat na stávající panel, nebo vytvořit vlastní. Vzhledem k tomu, že sledování změn tvoří tématický celek, rozhodl jsem se pro vytvoření vlastního panelu. Vedle rozbalovací nabídky panelů stiskněte tlačítko Nový... a panel vhodně pojmenujte. Pokud chcete použít existující panel, pouze ho vyberte z nabídky.
Poté je třeba přidat novou položku, vedle seznamu položek klikněte na tlačítko Přidat... a z nabídky vyberte požadovanou funkci. Pozor, levý sloupec se nemusí shodovat s názvem nabídky, ve které je funkce přístupná. Ačkoli nástroje sledování funkcí jsou v nabídce Úpravy, Záznam jsem našel pod Upravit, ale Zobrazit jsem našel pod Zobrazit. Dá to zkrátka trochu zabrat.
Zaznamenávání změn najdete v sekci
Upravit...
...jejich zobrazení ale v sekci Zobrazit
Některé funkce balíku nemají v nabídce svou ikonu, a proto se na panelu zobrazí ve formě textu tak jako v mém případě.
Vlastní ikony můžete vybrat pomocí Upravit | Změnit ikonu. Pomocí tlačítka Import... můžete použít vlastní ikonu, která není v nabídce. Stejným způsobem můžete také změnit ikony, které se vám nelíbí.
Můj nový panel na sledování změn
(Záznam, Zobrazit, Přijmout nebo odmítnout)
Tímto způsobem můžete mít oblíbené funkce vždy po ruce, ačkoli vývojáři jim ikonu na panel nedopřáli.
Postranní panel se styly
Při práci se mi také velice osvědčil postranní panel se styly. Pokud se vám líbí, je velice jednoduché ho přidat, stačí nejprve zobrazit okno se styly pomocí zkratky [F11] a přetáhnout ho k levému okraji okna. Pozice panelu se sama ukládá pro další použití.
Postranní panel pak obsahuje na vnitřním, svislém okraji nástroj pro jeho zasouvání a vysouvání. Jen mi vadí, že nejde panel zobrazit pouze ve Writeru, ale „cpe“ se pak například i do Calcu, kde jej nepotřebuji.
Vlastnosti nového dokumentu
Některá nastavení nejsou vázaná na uživatele, ale na dokument. Vadí mi například, že nový dokument je v režimu Formát tisku, ačkoli k mé práci se lépe hodí Vzhled webu (přepínání v nabídce Zobrazit). Nebo že prvním zvoleným stylem je Výchozí a ne Tělo textu. Zobrazení zaznamenaných změn je v novém dokumentu zapnuto atd., každému vadí něco jiného.
Pokud chcete podobu výchozího dokumentu upravit, otevřete nový prázdný dokument a měňte nastavení. V mém případě zvolím Zobrazit | Vzhled webu, vypnu zobrazení změn a nastavím styl na Tělo textu. Když jste s výsledkem spokojeni, zvolte Soubor | Šablony | Uložit... a šablonu uložte pod vhodným názvem do složky Moje šablony.
Poté zvolte opět Soubor | Šablony, ale tentokrát Uspořádat... Ve složce Moje šablony najděte novou šablonu a z kontextové nabídky vyberte Nastavit jako výchozí šablonu. To je vše, rozpracovaný dokument bez uložení zavřete a odteď máte nové dokumenty podle svých představ.