Open source a politická podpora – jde to dohromady?
Peter Hofmann, vedoucí projektu přechodu na svobodný software v Mnichově, řekl, že „politici si musí být vědomi výhod tohoto typu softwaru“. On a další odborníci volají po politice, která bude upřednostňovat jeho použití.
V pátek 21. 9. 2012 výbor německého spolkového parlamentu vyslyšel skupinu odborníků na téma interoperability, standardů a svobodného softwaru . Odborníci byli vyzváni, aby pomohli připravit návrh politiky na interoperabilitu a standardy používaných dokumentů. Dokumenty budou zveřejněny v následujících měsících.
Interoperabilita – schopnost systémů vzájemně si poskytovat služby a efektivně spolupracovat.
Hofmann tvrdí, že Německo by mělo mít politiku na zvýšené používání svobodného softwaru ve veřejné správě. „Občané by neměli být nuceni kupovat konkrétní software pro komunikaci s úřady veřejné správy,“ říká Hofmann. To je „jeden ze základních důvodů, proč Mnichov začal používat svobodný software“.
Zájem o standardy donutil IT oddělení Mnichova k přesunu na free a open‑source software. To také znamenalo, že se mnichovská administrativa dostala do radaru politiků. „Jinak bychom nikdy nebyli pozváni na toto parlamentní setkání.“ Hofmann také souhlasil s jedním z odborníků na standardy, s profesorem Hartwigem Steusloffem. Ten poznamenal, že místní vlády budou muset hrát aktivní roli.
Problémové proprietární dokumenty
„Největší problém se vzájemnou výměnou je způsoben různými formáty dokumentů,“ říká Hofmann. Dále vysvětluje, že drtivá většina německé veřejné správy nadále vyměňuje dokumenty uložené v proprietárních formátech. Národní směrnice doporučuje využití nezávislého dodavatele Open Document Format (ODF), ale tato politika se míjí účinkem, protože ODF není vyžadováno.
Mnichovští IT zaměstnanci pravidelně kontaktují jiné orgány veřejné správy za účelem řešení problémů výměny dokumentů způsobené různými formáty. „Snažíme se je přimět, aby pracovali s ODF, ale není to všude akceptováno.“ V důsledku toho jsou někteří státní úředníci nuceni používat proprietární kancelářský balík, a tak nadále komunikovat s těmito organizacemi. Hofmann v parlamentu řekl, že vnitrostátní právní předpisy nutí městské správy používat proprietární software. K odeslání zprávy, např. osobních údajů nebo chorob zvířat, je město nuceno sáhnout po proprietárním softwaru. „Existuje jen několik způsobů, jak uniknout z této pasti. Je třeba požadovat, aby tyto systémy byly nabízeny jako multiplatformní, nebo jako open source.“
Hofmann by uvítal národní politiku, která upřednostní ODF ve veřejné správě. Je schopen poukázat na případy, kdy právo pomohlo ve spolupráci s orgány, které odmítají akceptovat ODF a posílají takové dokumenty zpět. „Všudypřítomné využívání speciálních formátů dokumentů způsobuje problémy i při komunikaci s institucemi Evropské unie,“ řekl Hofmann. „Je velmi obtížné zde najít shodu.“