Jako příklad uvádějí Brazílii, kde se svobodný software a Openoffice.org používá (minimálně ve školství) již několik let. (Teoreticky by šlo zmínit také Venezuelu, ale to není pro USA příliš vhodný příklad.)
Brazílie, země s velkou budocností a schopným vedením, ustanovila používání svobodného softwaru ve školách. To znamená, že 100 milionů studentů v Brazílii bude mít o několik let delší zkušenost s používáním svobodného softwaru než studenti ve Spojených státech. Školy ve Spojených státech si - s ohledem na konkurenčnost a globálnost světového trhu - nemohou dovolit zůstat výrazně pozadu.
Podle Your Second Economic Stimulus Check Is On Its Way, OpenOffice.org for the US Federal Government?
Americké školství je oproti tomu v područí Microsoftu, píše se na blogu BeginLinux.
V souvislosti s faktickým zvolením Baracka Obamy do funkce amerického prezidenta se naděje na změnu, kterou měl ostatně jako hlavní motiv své kampaně, hledají právě u něj. Rich Zygler zjistil, že Obamův web běží na technologii LAMP (Linux, webový server Apache, databáze MySQL a jazyk PHP), kdežto poražený McCain provozoval své stránky na Windows. Není třeba v tom hledat symboliku, mnozí blogeři jsou si jistí, že Obama zná hodnotu open source a že je nasazení tohoto modelu v hroutícím se světě velkých koncernů jedinou možností, jak z krize ven. Již dnes může každý Američan sledovat na internetu, "na co jdou jeho peníze" (webová aplikace je open-source). Což je v situaci, kdy se tříští základy amerického automobilového průmyslu, jedna z mnoha zajímavých možností, jak vše alespoň sledovat.