Svobodný kancelářský balík byl nainstalován v rámci pilotního projektu na jaře 2011 na 22 500 pracovních stanic, z toho 600 notebooků obsahovalo jako jediný kancelářský balík právě OpenOffice.org. 75% z 600 zaměstnanců Helsinek je s OpenOffice.org spokojeno i přesto, že k OpenOffice.org dostali jen psaný manuál a neprošli žádným školením. Pilotní projekt iniciovala členka městské rady Johanna Sumuvuori.
„Blahopřejeme městu Helsinki k úspěšnému pilotnímu projektu a doufáme, že budou následovat další. Svobodný software znamená, že úřady nemusí být závislé jen na jednom obchodníkovi a nemusí platit monopolní ceny,“ řekl Otto Kekäläinen z Free Software Foundation Europe – koordinátor pro Finsko.
Helsinki nejsou jediné
Helsinki nejsou jediné město ve Finsku, které používá svobodný software. Podobná iniciativa existuje i v dalších městech např. Tampere, Turku, Paimio a Salo. Také poslanci finského parlamentu by podpořili svobodný software; konkrétně 71% z nich se v anketě vyjádřilo, že by stát měl dát přednost svobodnému softwaru (jako např. GNU/Linux a OpenOffice.org).
Předseda strany zelených Ville Niinistö řekl: „Migrace na svobodný open source software a operační systémy by mohly ušetřit v městských rozpočtech velké finanční částky. V oblasti kancelářského softwaru by změna mohla být provedena velmi rychle. Tento typ softwaru umožňuje rychlejší vývoj.“
Finsko je průkopníkem v používání open source softwaru v soukromém sektoru. Také státní ministerstvo obrany používá na klíčové systémy Linux (hlavě kvůli své bezpečnosti) od roku 2006. Ministerstvo spravedlnost pak zavedlo v roce 2007 OpenOffice.org. Další, kdo zavedl open source software, byly finské školy, které uspořily značné množství peněz použitím projektu Linux Terminal Server Projekt.