Novinek v připravované verzi OpenOffice.org 3.2 je velmi mnoho
Na webu OpenOffice.org vyšel seznam novinek, které budou ve verzi kancelářského balíku OpenOffice.org 3.2. Seznam je „zmražený“, to znamená, že není přidávána žádná nová vlastnost ani vylepšení. Vše se musí testovat a ověřit správná funkčnost.
Novinek je opravdu veliké množství a není v našich silách je tu popsat všechny. Z těch nejdůležitějších přinášíme malý přehled:
-
byla změněna syntaxe souboru klávesových zkratek; mělo by to pomoci lepší přenositelnosti mezi jednotlivými programy;
-
pro klávesové zkratky bude možné použít i Alt; vznikne tak mnoho možností, jak si přizpůsobit prostředí k obrazu svému;
-
v Impress i Draw bude pole s názvem „Page Count“; funguje podobně jako pole Číslo stránky, ale bude zobrazovat pořadí stránky z celkového počtu v dokumentu;
-
v Draw a Impressu budou také poznámky jako ve Writeru a Calcu; protože se v Impressu už slovo 'notes' – poznámky, používá jinde, budou poznámky v Calcu a Writeru přejmenovány na 'comments' - komentáře, aby to bylo všude stejné; nová vlastnost bude přístupná v nabídce Panel nástrojů | Komentáře;
-
MediaWiki už nebude součástí instalace OpenOffice.org, ale bude součástí instalace rozšíření Wiki Publisher; to bude umožňovat její nezávislé aktualizace;
-
bude také změněn dialog pro nabídku Převést | Text → Na tabulku; v otevřeném dialogovém okně bylo změněno tlačítko Automatický formát; nyní je okno podobné nabídce Vložit | Tabulku;
-
bude možné importovat dokumenty Microsoft Office XML chráněná hesly
Zajímavosti okolo OpenOffice.org
Projekt OOo4kids zdárně pokračuje
Na stránkách Erica Bacharda – jednoho z vývojářů – byla uvolněna vývojová verze OOo4kids 0.5 pro testování. Můžeme podotknout, že plný název je OpenOffice for Kids (česky OpenOffice pro děti). Větev kancelářského balíku je speciálně vyvíjena pro děti od 7 do 12 let. Nabídky má zjednodušené tak, aby se dětem dobře pracovalo.
Firma IBM opouští Microsoft Office a přechází na OpenOffice.org Lotus Symphony
Vedení firmy IBM požádalo své zaměstnance, aby přestali používat Microsoft Office a přešli na Lotus Symphony – kancelářský balík, založený na OpenOffice.org 1.1. Ta nejdůležitější myšlenka v celém procesu je otevřenost formátu ODF (OpenDocument Format) – svobodný a otevřený standard pro kancelářské dokumenty.
Je možné, že rozhodnutí IBM bude mít vliv na ostatní firmy v jejich rozhodování, který kancelářský balík budou používat. Musí se ujistit, že v současné době vytvořené dokumenty bude možné přečíst i za delší dobu – možná několik let.
Rozšíření
TestFonts
Makro Tomáše Bílka má stejnou funkci jako má TypoJTB, část Statistika použitých fontů. Ale rozšíření bylo nedávno aktualizováno a lze ho použít až do nové verze OpenOffice.org 3.1.
TestFonts porovnává řezy fontů použitých v dokumentu s fonty dostupnými v systému a chybějící vypíše. Dále vypíše přehled ručně nastavených, stylově určených a v systému dostupných fontů. Hodí se, například, při importu dokumentů z jiného operačního systému. V různých systémech jsou dostupná různá písma, a proto se některé dokumenty špatně zobrazují.
Pomocí tlačítek pro hledání lze rychle najít výskyty fontů podle jména v celém dokumentu. Okno je není modální, takže je možné i zároveň otevřít a celkem pohodlně upravit tabulku náhrad fontů z nabídky Nástroje | Volby | OpenOffice.org | Písma.
Rozšíření je dostupné v angličtině, češtině, němčině a francouzštině.
HistoryMaster
HistoryMaster zlepšuje seznamy posledních otevřených dokumentů. Můžete změnit velikost každého seznamu v rozmezí od 0-100. Může také odstranit zbytečná jména souborů, která nechcete zobrazovat. Můžete také změnit jejich pořadí. Lze najít i poslední dokumenty stejného typu.
Zajímavé je, že stránky s nápovědou k rozšíření jsou integrovány do nápovědy OpenOffice.org. Rozšíření je dostupné ve všech světových jazycích, ale čeština chybí.
Arrows 3D Clipart Gallery Theme
Používáte často šipky? Krásné 3D šipky vám přidá toto rozšíření. Je jich 8 a věřím, že se budou líbit a přinesou oživení vašich dokumentů.