Proč používáte OpenOffice.org?
Balík OpenOffice.org nabízíme studentům a zaměstnancům naší školy jako alternativu k MS Office. Někteří ho sami doma běžně používají a není jediný důvod, proč jim ho nezpřístupnit i ve škole.
Všichni se mohou svobodně rozhodnout, zda ho budou nebo nebudou používat.
Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?
Na naší škole ho používají převážně studenti. Ostatní jsou poněkud konzervativnější. Nemají potřebu měnit své zvyklosti a návyky a není důvod nutit je k opaku. Ať si to přiznáme nebo ne, práce v OOo je do značné míry jiná.
Nedávná dobrovolná anonymní anketa (duben 2009) mezi našimi studenty ukázala, že OOo, jako svůj hlavní kancelářský balík, používá 15% dotázaných, z toho 4% na OS Linux.
Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?
- 1.Microsoft Windows XP Professional (v prostředí domény) ~150 PC a ~40 NTB
- 1.Ubuntu Linux 9.04 (NTB pro zápůjčku studentům), počet dle aktuálních požadavků
Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte.
Ze struktury uživatelů je zřejmé, že typickými dokumenty jsou jednoduché i strukturovanější textové dokumenty (styly, vložené objekty, tabulky, grafy), dále tabulky včetně grafů a různé prezentace. Od jednoduchých domácích úkolů a samostatných prací až po maturitní práce (text, tabulky, prezentace).
Máte problémy při výměně dat, např. v případě souborů MS Office?
Je potřeba se smířit s faktem, že konverze mezi formáty nebyla, není a asi nikdy nebude bezproblémová. A to bohužel ani poté, co MS do svého Office 2007 (tradičně po svém) implementoval podporu standardu OASIS OpenDocument.
I ze své praxe vím, že problémy, které při konverzi nastávají jsou ve Writeru např. chybné pozicování obrázků, jiné odsazení textu, šířka/zarovnání tabulky, v Calcu šířka čar ohraničení buňky, v Impressu pozice textového pole a velikosti textu. Našla by se ještě řada dalších. Jak známo, exportem do PDF se samozřejmě těmto odchylkám vyhnete.
Formát pro výměnu dat: ve valné většině to jsou proprietární formáty DOC, XLS a PPT. V menší míře pak PDF.
Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org.
Práce s OpenOffice.org je intuitivní a na devět z deseti úkolů plně dostačující. Doporučil bych ho zejména proto, že je multiplatformní. Že je to málo? Omyl. To je (nejen) jeho velice silná deviza. Mohou ho tak používat všichni napříč operačními systémy. Žádná uživatelská omezení stylu „pouze pro domácí účely“ apod. Nemusíte se strachovat, že své dokumenty za deset let nepřečtete, neboť příslušný SW přestane formát podporovat (v historii se to již několikrát stalo). Nemusíte se strachovat, že firma přestane podporovat (tu vaší) verzi kancelářského balíku a vy si budete muset koupit licenci novou a ještě investovat do vašeho HW, protože nová verze bude vyžadovat vyšší HW požadavky.
Vadí mi především:
- Poměrně složitější instalace balíku OO.org – po spuštění instalátoru zanechá nesmyslně složku s instalačními soubory na pracovní ploše. Neznalí a začátečníci mohou být zmateni a ze strachu nebo přehlédnutím složku nesmažou.
- Již mnohokrát diskutovaná separátní kontrola slovníků pro kontrolu pravopisu.
Klady:
- multiplatformnost
- licence
- podpora OASIS OpenDocument
- nulová cena
- rozšiřující se počet institucí, které ho používají
- jistá „konzervativnost“ grafického prostředí
Zápory:
- pomalejší odezva některých příkazů
- pomalejší první start v prostředí OS Windows (i s aktivním Quick Lauchem)
- Writer – morálně i funkčně zastaralá práce se styly
- Writer – v některých situacích se nesprávně aplikuje zvolený styl na odstavec
- Calc – chybí zapnout/vypnout mřížku aktuálního listu jako v Go-OO.org (Novell)
- Calc - složitější nastavení podmíněného formátování
Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující? Chybí vám některý typ dokumentace? Jaké zdroje používáte?
Alespoň jednu knihu nebo příručku MS Office najdete doslova v každém hypermarketu. Najít knihu nebo snad dokonce učebnici OOo je nemožné. Na www.neoluxor.cz jsou pouze dvě – stav červen 2009. Jedna z nich je učebnice Calcu, na kterou byly bohužel pouze vlažné recenze. Druhou neznám.
V nouzi jdou použít i knihy/učebnice o MS Office, kterých je na trhu dostatek až přebytek. Principiálně se základy práce obou kancelářských balíků neliší. Je tam ovšem pověstné „ale“. Na některé postupy jsou nepoužitelné, viz podmíněné formátování Calc vs. Excel, práce se záhlavím/zápatím Writer vs. Word aj. Začátečníkům tak knihy MS Office poslouží jen zčásti.
Nedostatek kvalitní literatury na popularitě balíku OpenOffice.org nepřidá.
Webové zdroje: chybí články typu „jak na to“ zvláště ohledně oněch odlišností.
Byli byste ochotni věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností OpenOffice.org nebo na vytvoření speciálního rozšíření?
Nelze, jsme rozpočtová organizace.
Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci.
Střední průmyslová škola sdělovací techniky
Panská 3, Praha 1
Jiří Machač
IT admin, učitel informatiky a výpočetní techniky, webmaster, machac@panskacz
www.panska.cz
Používáte ve firmě, škole či organizaci kancelářský balík OpenOffice.org? Stáhněte si dotazník Používáte OpenOffice.org?, vyplňte jej a pošlete nám jej (redakce@openofficecz). Budeme rádi, když se v rubrice Používají OpenOffice.org objeví další příspěvky. A k tomu potřebujeme vaši spolupráci. Děkujeme.