Writer
- Ve Writeru je konečně možné to, co v LibreOffice již delší čas – přiřazovat komentáře nejen k určitému písmenu, ale i celému bloku textu. Text je označen transparentní barvou. Výběr funguje i na odrážky. Funkcionalita vychází ze standardu ODF 1.2.
Komentáře lze přiřazovat k celým blokům textu (openoffice.org, ALv2)
- Zajímavou novinkou je možnost editace vstupních polí takříkajíc „in situ“, tedy bez nutnosti otevírat nějaké dialogové okno. Jakmile umístíte kurzor do pole, to se orámuje a můžete měnit jeho obsah. Mezi jednotlivými poli se pak přemísťujete stisknutím klávesy [Tab]. Pole lze měnit i v dokumentech určených jen pro čtení.
Vstupní pole lze nyní upravovat přímo na místě (openoffice.org, ALv2)
Calc
- Vylepšení Calcu spočívá v možnosti importu (resp. otevření) velkých 3D diagramů s tisíci údaji, které dříve nebylo možno ani otevřít. Současná úprava umožňuje jejich otevření či import během několika sekund.
OpenOffice 4.1 podporuje import velmi rozsáhlých 3D diagramů (openoffice.org, ALv2)
Draw & Impress
- Velice zajímavým způsobem byl vylepšen nástroj pro ořez obrázků (a grafiky). Ten se přizpůsobuje změnám provedeným v grafice. Takže pokud např. obrázek otočíte a spustíte z panelu nástrojů Obrázek nástroj Oříznout obrázek, nástroj se zorientuje podle obrázku. Transformace se týká otočení, kosení, zrcadlení. To znamená určité ulehčení a tato funkce je velmi zajímavá.
Použití nástroje pro ořez transformovaného obrázku
- Byla vylepšena podpora pro import grafiky a její přesun napříč aplikacemi. Hlavním důvodem
pro tuto změnu byla snaha zajistit co největší kompatibilitu mezi kopírovaným a vkládaným obsahem – jinak
řečeno, aby to, co zkopírujete například z modulu Draw, bylo co nejvíce podobné tomu, co vložíte do modulu
Writer. Díky tomu tak lze nyní např. snadněji kopírovat celé stránky (i s jejich obsahem), a to jak ve
Writeru, tak i v dalších modulech. Kopírování a vkládání nemá mít vliv na orientaci nebo umístění –
vkládaný obsah by zkrátka měl maximálně odpovídat kopírovanému. Tato změna znamená, že byla vylepšena spolupráce mezi
OpenOffice a systémovou schránkou.
Pro import obrázků platí následující pravidla:- Pokud není vybrán žádný grafický prvek, importovaný obrázek se vloží na místo kurzoru.
- Pokud je vybraný nějaký grafický prvek, bude při importu vymazán a přepsán importovaným, a to bez změny velikosti nebo umístění.
- Je-li vybrán grafický objekt (ne bitmapový obrázek) - Pokud při importu zatrhnete v dialogovém okně pole Odkaz, bude vložený obrázek prolinkován se zdrojovým obrázkem.
Pro tažení a přesun grafiky platí následující pravidla:- Pokud při tažení v cílovém místě není žádný grafický objekt, nový objekt zde bude umístěn tak, jak je.
- Pokud je při tažení v cílovém místě nějaký objekt, jeho obsah bude přepsán bez změny velikosti a umístění.
- Pokud zkopírujete obrázek ve formátu PNG z jakékoliv aplikace a vložíte jej do nějakého programu schopného nést obrázky, můžete jej z něj znovu zkopírovat a vložit do OpenOffice. Téměř zázračně bude obrázek vložen v původní kvalitě vč. průhlednosti.
- Velice užitečnou změnou je vylepšení práce s vektorovými objekty. Pokud se dříve na ně
aplikoval nějaký efekt, často se s ním vnitřně zacházelo jako s bitmapovým. To vedlo k destrukci
obrázku. To však již neplatí. Ve většině případů jsou změny aplikovány na obrázek korektně a vektorový obrázek
zůstává i přes vnitřní interpretaci vektorovým, tedy bez ztráty kvality. Zde je seznam akcí, které lze použít,
aniž by došlo k destrukci obrázku výše uvedeným způsobem:
- převod na šedé barvy,
- převod na černobílý obrázek,
- převod na vodoznak,
- úprava průhlednosti,
- úprava tonality,
- úprava jasu,
- úprava kontrastu,
- úprava gammy.
Základní motivací je shodná interpretace grafického objektu při exportu do PDF a tisku, tedy zachování kvality původního (zdrojového) objektu.
Rastrové úpravy aplikované na vektorový objekt
Srovnání předchozího a nynějšího chování (openoffice.org, ALv2)
- V předchozích verzích OpenOffice mohlo dojít ke změně vložených obrázků – například JPEG obrázky se mohly do formátu ODF ukládat jako PNG apod. To vedlo k nežádoucí ztrátě kvality. OpenOffice verze 4.1 se snaží za každých okolností uchovat vloženou grafiku v původní podobě. Proto je i zachována kvalita původní vložené grafiky, což přináší i další výhodu v podobě redukce datové velikosti výsledného souboru. Tato změna přístupu se týká obrázků ve formátech JPEG, BMP, PNG, GIF a vektorových obrázků typu SVG a dalších.
Další novinky
- OpenOffice 4.1 se pro systém Mac OS X distribuuje v 64bitové verzi.
- Starý kód poskytovaný Mozillou, použitý pro kryptografické účely a přístup k adresáři, byl nahrazen modernějšími NSS knihovnami.
- Verze pro Windows má následující doplňkové změny:
-
- OpenOffice nyní podporuje dvě technologie pro přístupnost: Microsoft Active Accessibility (MSAA) a IAccessible2. Účelem je lepší integrace pro čtečky jako JAWS a NVDA. Jakmile je připojena čtečka kompatibilní s MSAA nebo IA2, je tato funkcionalita přístupná.
- Tato verze již nepodporuje integrovaný adresář ve Windows jako databázi. Tyto adresáře byly v novějších verzích Windows a ukončení podpory souvisí s chybami, které v OpenOffice byly. To samé se týká podpory adresáře Thunderbirdu, tam však lze použít formát CSV při exportu z Thunderbirdu.