V prvním díle jste se mohli dozvědět o změně vzhledu a opravách chyb.
Writer
- Chování nástroje Štěteček formátu se změnilo. Ve staré verzi se při kopírování charakteristik odstavce tyto vlastnosti štětečkem naberou a klepnutím zkopírují do jiného. Při tažení se změny aplikují pouze na vybraný text. V nové verzi tomu je jinak; při klepnutí do odstavce se změny aplikují na celý odstavec (rovněž při tažení, tedy označení části odstavce), ale jednotlivé znaky se formátují podle rodičovského odstavce při držení klávesy [Ctrl]
- Byla přidána užitečná funkce, která zamezuje vytváření mezer mezi odstavci téhož stylu. Funkce se jmenuje Nevkládat mezeru mezi odstavce stejného stylu a najdeme ji v okně Odstavec, na kartě Odsazení a rozestupy. Nenajdeme ji však na obdobné kartě definující charakteristiky stylu. Pokud chcete určit, že se nebudou vytvářet mezery mezi dvěma odstavci téhož stylu, buď si určete vzdálenost rozestupu na kartě Odsazení a rozestupy v definici, anebo si vytvořte nový styl.
Pokud nechcete implicitně vkládat mezeru mezi dva odstavce formátované stejným stylem, využijete tuto funkci. Všimněte si rovněž barevného zvýraznění záložky karty.
- Byla vylepšena podpora pro VML obrázky. VML formát je poměrně málo užívaný, je podobný známějšímu SVG (jde taktéž o vektorový formát pro webovou grafiku) a setkáte se s ním u starších souborů ve formátu docx. Více informací podává wikipedie.
- Ve stavovém řádku se nyní zobrazuje počet slov v celém textu a ve výběru.
Dlouho žádaná funkce počítání slov je tu
- Tato verze znamená návrat starého zobrazení okraje textu na stránce dokumentu. Rámeček namísto značek se zobrazí v režimu zobrazení netisknutelných znaků.
- Writer nyní podporuje objekty SmartArt, které se používají v Microsoft Office.
- Importované a exportované soubory ve formátu .docx a .rtf si uchovávají nastavení velikosti zobrazení.
Calc
Lze říci, že verze 3.6 se nese ve znamení změn provedených hlavně v modulu Calc. Zde jsou:
- V nastavení si lze určit předponu vkládanou před název nového listu.
Vytváření předpon u nových listů. Určitě šikovné u sešitů s mnoha listy
- Označené buňky lze slučovat prostřednictvím kontextové nabídky. Nicméně kdo je zvyklý na klávesové zkratky a pracuje radši s klávesnicí než myší, nepozná výraznější časovou úsporu.
- Funkce Vyplnit | Dolů vyplňuje označené buňky podle nejvrchnější označené. Všechny dříve vložené hodnoty v dalších označených buňkách budou přepsány.
- Z kontextové nabídky, kterou zobrazíme po klepnutí pravým tlačítkem na ouško listu, lze list skrývat i zobrazovat. Při výběru možnosti Zobrazit se otevře okno, v němž můžeme vybrat, který list bude zobrazen (ze seznamu skrytých, pokud jich bylo skryto více).
- Sešity s podmíněným formátováním lze nyní exportovat do formátu .xlsx.
- V automatickém filtru lze v této verzi uspořádat data podle abecedy.
- Do Calcu lze vložit pouze text, číslo nebo vzorec. Tato funkce se uplatní tehdy, pokud označíte oblast, v níž se nacházejí buňky obsahující text, čísla nebo vzorce, a přejete si zkopírovat obsah jen některých z nich podle typu obsahu. Je-li kombinovaný, například H55, nezkopíruje se ani jako text, ani jako číslo; musí skutečně jít jen o prostý text nebo číslo bez jediného písmene.
Tuto možnost využijete při kopírování dat z buněk s různým typem obsahu
- Další nová funkce přístupná z kontextové nabídky zřejmě najde uplatnění ve vícelistových sešitech. V editačním modu buňky (do kterého se dostanete po poklepání na buňku) lze výběrem z kontextové nabídky vložit jedno ze tří typů polí – datum, název listu a název sešitu.
Tuto funkci asi příliš často neužijete, ale nepochybně nebyla do Calcu přidána jen proto, že by se vývojáři nudili...
- Bylo také vylepšeno okno pro podmíněné formátování. S rozšířenou možností (více než tři podmínky) přišla verze 3.5, ale stále to nebylo nejlepší. V současné verzi se všechny podmínky zobrazují v jednom okně. Tato funkce (možnost přidávání neomezeného počtu podmínek) ve spojení s možností používat Stylistu je jedna z klíčových vlastností Calcu.
- Byly přidány funkce DATEDIF, IMTAN, IMSEC, IMCSC, IMCOT, IMSINH, IMCOSH, IMSECH a IMCSCH. Tyto funkce jsou známé např. z Excelu, v ODF sice byly dosud definovány, ale nikoliv implementovány. Funkce DATEDIF počítá rozdíl mezi dvěma daty – podrobněji se o funkci dovíte např. na stránce ing. Miroslava Lorence. Další funkce jsou pak (po řadě) tangens, sekans, kosekans, kotangens, hyperbolický sinus, hyperbolický kosinus, hyperbolický sekans a kosekans z komplexního čísla. Některé z těchto funkcí najdete již delší čas např. v programu Gnumeric.
- Byly provedeny rozsáhlejší změny v oblasti importu a exportu souborů ve formátu .csv:
- Nyní jsou podporovány řádky, které mají více než 64 kB znaků.
- Pokud dojde k překročení maximálního počtu řádků, sloupců nebo velikosti buněk, bude uživatel upozorněn oznámením, které má odlišnou podobu pro jednotlivé typy hlášení.
- Byla vylepšena podpora pro poškozené .csv soubory.
- Importují se čísla ve „vědecké notaci“ (v exponenciální podobě) bez nutnosti importu speciálních čísel.
- Byly vylepšeny počáteční oddělovače, středníky, čárky a tabulátory.
- Do exportního dialogu byla přidána funkce Místo vypočítaných hodnot buněk uložit vzorce.
Při exportu do formátu .csv se mohou nyní ukládat vzorce namísto vypočítaných hodnot buněk
- Podmíněné formátování se dočkalo řady změn. Jednak se všechny podmínky zobrazují v jednom okně (podmínky uspořádané pod sebou), ale hlavně byly přidány možnosti známé z Excelu – datové pruhy a barevné škálování. Pomocí nich lze graficky znázornit relativní velikost daného čísla v buňce. Tato funkce je v Calcu nová a Calc má pro ni podporu i pro Excel.
Nové možnosti (mimochodem docela bohaté) podmíněného formátování rádi uvítají ti, kteří tuto funkcionalitu často využívají; typicky korporátní sféra
Jeden z výsledků podmíněného formátování – datové pruhy
- K dispozici jsou nyní rozšířené možnosti pro pro výpočet vzorců. Lze tak konfigurovat odkazující syntaxi pro vestavěnou funkci INDIRECT.
Nyní můžete v nastavení Calcu určit syntaxi použitých vzorců
Dotyčné dialogové okno spustíte po klepnutí na tlačítko Podrobnosti
- Bylo vylepšeno vykreslování kontingenčních tabulek, ty se nyní překreslují až o 50 % rychleji.
- U importovaných tabulek z *.ods souborů se rychleji vykreslují sloučené buňky a matice.
Impress
- Uživatelé mají nyní možnost zobrazovat prezentace v širokoúhlém formátu – ve formátu stránky nastavíte patřičný poměr.
Konečně je možné prezentovat na širokém formátu – Impress vám to umožní
- Bylo přidáno deset nových šablon.
Nové šablony Impressu mají opravdu pěkný vzhled
Math
- Formátovací okna a panel se symboly byly opatřeny tlačítkem pro aktivaci nápovědy.
Dlouho chyběla, ale dočkali jsme se – nápověda v Math kdykoliv k dispozici
Basic
- Basic doznal konečně jistě dlouho žádané změny, byl mu přidán panel s katalogem objektů.
Panel s objekty nepochybně ocení všichni vývojáři, kteří programují makra pro LibreOffice
Napsáno v LibreOffice 3.6.