LibreOffice + HTML5 = LibreOffice Online

LO.png Dne 25. 3. 2015 oznámila nadace The Document Foundation, která spravuje vývoj kancelářského balíku LibreOffice, spolupráci mezi společnostmi Collabora a IceWarp, která má vyvrcholit vydáním online verze LibreOffice, která bude nezávislá na platformě.  

Situace dnes

Pokud se rozhodnete prezentovat na webu soubor ve formátu Open Document Format, vystavujete se riziku, že váš soubor bude z pohledu příjemce „nečitelný“. Pokud totiž koncový uživatel nemá nainstalovaný program LibreOffice nebo OpenOffice či jiný, který si „rozumí“ s formátem ODF – například Calligra Suite –, může se dostat do potíží s přečtením.

Naštěstí od roku 2011 Collabora pracuje na vývoji renderovacího enginu pro browsery, který by umožnil alespoň prohlížení dokumentů ODF v internetových prohlížečích. Třebaže existují verze pro všechny desktopové operační systémy a nedávno byla zveřejněna první verze prohlížeče ODF souborů pro Android, webová verze stále zůstávala u ledu.

Nyní však Collabora a IceWarp daly na srozuměnou, že hodlají zacelit poslední díru, poslední velký nevyřešený úkol, který před LibreOffice stojí; poskytnout uživatelům možnost ODF dokumenty nejen vidět ve webovém prohlížeči, ale rovnou je v něm editovat – bez nutnosti instalace LibreOffice či jakýchkoliv dalších pluginů. Má se tak vytvořit konkurence projektům, jako je Google Docs a Office 365. Ovšem s výraznou výjimkou. Projekt LibreOffice Online (LOOL) je již od začátku otevřený a přispívat do něj může každý. Aktuálně je kolem tisíce přispěvatelů.

Ředitelka nadace TDF Eliane Domingos de Sousa komentovala situaci takto: „LibreOffice se narodil s cílem využít historického dědictví OpenOffice – vybudovat spolehlivý ekosystém schopný přilákat ty investice, které jsou klíčové pro další rozvoj svobodného softwaru. Díky rostoucímu počtu společností, které investují do vývoje LibreOffice, jsme na dobré cestě, aby byl LibreOffice k dispozici na všech platformách, včetně cloudu. Jsme vděčni IceWarp za poskytnutí prostředků pro další rozvoj LibreOffice Online.“

Spolupráce firem Collabora a IceWarp

Collabora Productivity je klíčový partner The Document Foundation. Disponuje největším počtem certifikovaných vývojářů LibreOffice, takže se jedná o největšího přispěvatele do zdrojového kódu LibreOffice. Z dílny Collabory pocházejí verze LibreOffice pro podniky s dlouhodou podporou.

IceWarp je předním poskytovatelem komplexních řešení pro zasílání zpráv v každé obchodní třídě a velikosti. Má čtrnáctiletou zkušenosti na poli podnikových e-mailových platforem. IceWarp nabízí organizacím možnosti komunikace prostřednictvím některé z platforem, ať už je to e-mail, synchronizace s mobily, chat, SMS, hlasový nebo video přenos. Vysoce škálovatelný systém používají organizace všech velikostí, od malých a středních až po největší.

Jak již bylo uvedeno, Collabora od roku 2011 pracovala na zavedení svobodného kancelářského balíku do webového prohlížeče, ale nebyla schopna své vize a svou práci přetavit do produktu, který by byl použitelný pro každého. Proto se obrátila na společnost IceWarp. Výsledkem spolupráce se má stát produkt v podobě online kanceláře s pracovním názvem LibreOffice Online.

Dokonce existuje první demo. Není veřejné, ale můžete se podívat, jak vypadá. Jedná se o prezentaci Michaela Meekse, viceprezidenta Collabory, a najdete ji na YouTube:

Demo LOOL ve videu M. Meekse

LOOL v otázkách a odpovědích

Bude LOOL hostovat u The Document Foundation?

Projektu LibreOffice Online bude nadací TDF poskytována podpora stejně jako u projektu LibreOffice Viewer for Android, v souladu s politikou otevřenosti Collabory. Nepůjde však o hostování ve smyslu SaaS.

Kým bude LOOL udržován po zveřejnění?

Koncový produkt nestačí jen zveřejnit, je třeba ho udržovat, postarat se o něj, dále vyvíjet. O LOOL se bude starat Collabora ve spolupráci s TDF. Pochopitelně přispět může každý.

Jaká bude v LOOL podpora pro dokumenty LibreOffice?

Pro LOOL bude specifické, že bude mít nejlepší věrnost dokumentů mezi cloudovou a desktopovou verzí, jaká bude na trhu. LOOL bude poskytovat plnou věrnost pro dokumenty podporované ve Writeru, Calcu a Impressu včetně Open XML spolu s desítkami dalších formátů. LibreOffice a LOOL by měly používat stejné vykreslovací jádro, proto bude dosaženo takové věrnosti.

Jaké budou funkce v porovnání s desktopovou verzí?

Zpočátku budou podobné v editoru LibreOffice for Android. Bude použita podmnožina funkcí použitých na desktopové verzi LO. Nicméně počítá se s tím, že LOOL bude obsahovat veškeré funkce desktopové verze.

Co bude vydáno jako první?

Půjde o samostatnou serverovou aplikaci, schopnou obsluhovat základní HTML5 webové rozhraní a bude možné jak prohlížet, tak editovat dokumenty již od počátku.

A kdy dojde k vydání LOOL?

Předpokládá se, že zkraje roku 2016. Veškerý vývojový proces však bude probíhat před zraky veřejnosti.

Jaké platformy bude LOOL server podporovat?

Nejprve to bude GNU/Linux.

Bude webový klient vyžadovat přídavné moduly, pluginy...?

Nikoliv, webový klient poběží na HTML5 a JavaScriptu.

Na jaké platformy bude webový klient zacílen?

Webový klient by měl běžet na jakémkoliv zařízení s prohlížečem kompatibilním s moderními standardy.

Pod jakou licencí se bude LOOL vyvíjet?

Předpokládá se, že půjde o stejnou licenci, která se používá pro desktopovou verzi, tedy Mozilla Public License verze 2, třebaže se používá knihovna Leaflet s BSD licencí.

Slovo na závěr – alespoň prozatím...

Nastává zánik desktopových aplikací a boom cloudových služeb? Mohlo by se tak zdát. Mít kancelář k dispozici kdykoliv a kdekoliv je úžasná možnost, která se uživatelům otevírá. Ovšem pokud se podíváte např. na Google Docs, s jeho nízkou podporou ODF a s omezeným množstvím funkcí, je zjevné, že je třeba na tomto poli ještě hodně zapracovat.

LOOL se může stát příslibem, že taková kancelář bude kdykoliv k dispozici, nicméně jsme stále ještě na začátku. Celkem oprávněně lze očekávat, že i první zveřejněná verze bude ve skutečnosti jen jakousi beta verzí pro nadšence. Ke skutečně plnohodnotnému online balíku vede ještě dlouhá cesta.

Zároveň se v očích některých chronických stěžovatelů na kvalitu desktopové verze LibreOffice může takový krok jevit jako zbytečný. Nechť TDF a partneři dělají, co mají, a ať to dělají pořádně, říkají. A mají dozajista pravdu. Navíc o LOOL bude pečovat Collabora, hlavní přispěvatel, a tím i „viník“ desktopové verze LO.

Na druhou stranu ale půjde o zajímavý počin, který LibreOffice dostane do řad uživatelů, kteří si zkrátka nechtějí LO instalovat z principu. Pokud bude LOOL lepší než konkurence, pak této možnosti jistě využijí. A tím se zvýší tržní podíl LO jako takového a s tím se zvýší zájem investorů o projekt jako takový, LOOL i LO.

Desktopová verze však určitě nezmizí. Nelze jí upřít četné výhody. Pokud má uživatel LO jako aplikaci, je nad ní větším pánem. Vyskytne-li se problém, který je v jeho možnostech opravit, může tak učinit, nečekat, až to udělá někdo jiný na straně vývojářů. Zvlášť ve firemním prostředí se uplatní licence, pod jakou je LO publikováno, k výrobě četných vylepšení a podobně.

Navíc konkurence na poli desktopových kancelářských balíků je veliká, a pokud by se TDF zbavil desktopové verze LO, přišel by o značnou část uživatelů (aktuálně je asi 80 milionů aktivních uživatelů LO), kteří by přešli k forku či k proprietárnímu softwaru, každopádně ke konkurenci. Jen část by se uchytila na LOOL.

Navíc LOOL a obecně online kancelář znamená závislost na internetovém připojení. Může se to zdát k nevíře, ale stále existují místa – třeba i v České republice –, v nichž není internetové připojení k dispozici. Nelze také vyloučit riziko výpadku připojení. Lze předpokládat, že něco takového nebudou firmy chtít riskovat.

LOOL se prozatím jeví jen jako doplněk, podobně jako v případě dalších online kanceláří. A to je dobrá zpráva. Rozkvět LOOL nebude znamenat soumrak LO. Přinejmenším v dohledné budoucnosti.

Zdroje:

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz