V prvním díle byly probrány obecné vlastnosti a modul Writer.
Calc
V případě Calcu došlo k implementaci některých nových funkcí, k vylepšení podmíněného formátování nebo ke zlepšení podpory formátu open XML.
- Vzorce se zobrazují tak, jak byly uloženy. To znamená, že se jejich hodnota nepřepočítává. To vede k rychlejšímu
otevření souboru a navíc, pokud byl soubor upraven jiným uživatelem, budou uchovány hodnoty, které byly vypočítány na
daném počítači. Tím se eliminuje riziko odlišné interpretace dat v souboru otevřeném na jiném počítači s jinou
hardwarovou výbavou.
Tato funkce je však volitelná. Uživatelé si ji můžou aktivovat v okně Možnosti, konkrétně v sekci LibreOffice Calc | Vzorce. Zde si mohou určit, zda se vzorce přepočítají, nepřepočítají, nebo bude uživatel dotázán na jejich přepočet. - Okno automatického filtru získalo další položky – nyní je možné s jeho pomocí řadit záznamy vzestupně a sestupně. Jak vidno, celé okno prošlo určitou změnou a zkulturněním.
S pomocí automatického filtru lze jednotlivé sloupce řadit
- Nyní je konečně možné ukládat samostatné grafy jako obrázky prostřednictvím kontextové nabídky.
- Uchovává se nastavení dialogových oken Text do sloupců a Import textu.
- Bylo vylepšeno vykreslování diagramů a jejich export do PDF.
- Při exportu souboru do formátu *.xlsx se exportují i barevné pruhy a datové řady (jedna z možností formátování dat podmíněným formátováním).
- Byl vylepšen dialog podmíněného formátování: Přibyly podmínky a sada ikon (podobně jako v Excelu).
Podmíněné formátování nyní umožňuje splnění podmínky vyjádřit i sadou ikon
- Kontingenční tabulky nyní podporují několikanásobné výběry v polích stránky.
- Byly zahájeny práce na importním filtru používaném v programu Gnumeric.
- Byly přidány funkce XOR, AVERAGEIF, SUMIFS, AVERAGEIFS, COUNTIFS, IFERROR a IFNA:
XOR… vrátí TRUE, pokud je výsledkem vyhodnocení lichého počtu parametrů TRUE.
AVERAGEIF… vypočte aritmetický průměr všech buněk v oblasti, které vyhovují příslušné podmínce. SUMIFS… sečte buňky v oblasti, které odpovídají zadaným kritériím.
AVERAGEIFS… vypočte aritmetický průměr všech buněk v oblasti, pro něž je splněno více podmínek ve více oblastech.
COUNTIFS… zjistí počet buněk, pro něž je splněno více podmínek ve více oblastech.
IFERRROR… vypočítá zadanou hodnotu, jestliže je ve vyhodnocení vzorce chyba, jinak vrací výsledek vzorce.
IFNA… vrací zadanou hodnotu, jestliže vzorec vrátí chybovou hodnotu #N/A, jinak vrací výsledek vzorce. - Byla zpět implementována funkce RAND, tentokrát s lepším algoritmem generování náhodných čísel.
- Do Calcu lze nyní importovat jakýkoliv XML zdroj. Přístup je prostřednictvím nabídky Data | XML zdroj. Podrobnosti na wiki.
- V současné verzi je možné ukládat soubory Calcu o velikosti až 4 GB.
Draw a Impress
Draw a Impress neprodělaly výrazné změny, ale základním vylepšením je kvalitnější vykreslování obrázků a podpora pro jejich komprimaci (týká se i Calcu).
- Náhledy stránek se zobrazují se zvýšenou kvalitou.
- Byla přidána možnost ořezu grafiky. To neznamená, že je doplněk CropOO zbytečností, protože tato možnost je pouze v Impressu a Draw, nikoliv např. ve Writeru.
Obrázky lze nyní možno interaktivně ořezávat přímo v kresbě
- Pomocí kontextové nabídky lze zaměnit jeden obrázek za jiný (nabídka Zaměnit obrázek).
- Do možností formátování čar byla přidána možnost vytvářet zakulacené rohy.
Čáry nyní mohou být i se zakulacenými rohy
Impress
- Při přepínání mezi jednotlivými záložkami (pohledy) si Panel snímku uchovává stav.
- Přehrávání videí v režimu náhledu je rychlejší.
- Pokud uživatelé Linuxu do prezentace vloží video, zobrazuje se jeho náhled. Ne tedy černé okno s otazníkem.
- Prezentační konzole obsahuje podporu pro RTL (hebrejské písmo).
Znaky hebrejské abecedy jsou nyní k dispozici i v prezentační konzoli (převzato z webu TDF)
V testovací verzi však zcela chybí ovládací prvek v náhledu stránek v Panelu snímku. Předpokládáme, že ve finální verzi tam opět bude.
Pokud Impress intenzivně používáte, je výhodnější zůstat u starší verze LibreOffice. Podle ohlasů uživatelů jsou ve verzi 4 v tomto modulu chyby.
Draw
- Nástrojový panel Kruhy a ovály, který byl dosud pouze v Impressu, je nyní i v Draw.
Base
- Byl vytvořen databázový ovladač pro připojení k Adresáři kontaktů Thunderbirdu. Tato funkcionalita je k dispozici uživatelům Linuxu.
Filtry
O vylepšených exportních a importních filtrech se zmiňujeme v částech věnovaných jednotlivým modulům, nicméně LibreOffice přináší ještě další vylepšení:
- LibreOffice má nyní importní filtr pro dokumenty z programu Microsoft Publisher. Dosud bylo možné tyto soubory importovat pouze s pomocí doplňku (značně nespolehlivě). Nyní je kompatibilita daleko lepší.
- Import souborů ve formátu *.vsd by měl být nyní úplně bezproblémový. LibreOffice podporuje všechny verze tohoto formátu.
Pokyny pro uživatele – jak na instalaci
V minulosti
V dřívějších dobách byl pro mnohé uživatele přechod z jedné řady programu OpenOffice.org na jinou poměrně komplikovaný (například z verze 2.x na 3.x). V raných verzích LibreOffice byl podobný problém při přechodu z OpenOffice.org na LibreOffice. Problematické bylo kupříkladu chování pracovního prostředí a práce s doplňky, pokud se při instalaci nové verze (a po ní) zachoval uživatelský adresář s nastavením. Bohužel se zdá, že ani tato řada nebude výjimkou.
Zálohovat, zálohovat...
Každopádně před instalací programu byste si měli zálohovat uživatelský adresář. Po instalaci byste měli vyzkoušet, zda se vám daří aktualizovat vaše doplňky – aktualizace se stáhnou, ale možná se nenainstalují. Také nabídkové pruhy nemusejí odpovídat nové verzi – to je však možné spravit prostřednictvím okna Přizpůsobit (nabídka Nástroje | Přizpůsobit). Poměrně bolestivou ztrátou například může být absence nabídky Soubor | Šablony.
Ve vývojových a testovacích verzích nešly některé doplňky aktualizovat jinak než odinstalací starých verzí a instalací nových. Dokonce bylo třeba použít starší verzi LibreOffice, v ní všechny doplňky odinstalovat a pak je znovu nainstalovat v nové verzi. Předpokládáme, že v ostré verzi již nebude s tímto problém.
Určitý problém byl také se stabilitou při použití stávajících uživatelských adresářů. Naprosto markantní to bylo v případě Writeru. Pokud byl nějaký dokument otevřený a z nabídky Soubor | Nový uživatel otevřel jiný modul LibreOffice, došlo k pádu celého programu.
Nejjistější instalace
Nejjistější je použít na novou verzi LibreOffice čistý uživatelský adresář a prostředí programu si nakonfigurovat znovu. Připravte si také aktuální verze vašich doplňků. Abyste zachránili alespoň něco, ještě před zálohováním vašeho uživatelského profilu si vyexportujte z jednotlivých modulů klávesové zkratky – z nabídky Nástroje | Přizpůsobit, karta Klávesnice. V novém profilu pak ve stejném okně zkratky importujte.