HTML, DocBook, TeX – výborné formáty, ale příliš složité
Přestože je taková situace dnes čím dál méně častá, někdy se s ní setkat můžete. Potřebujete vytvořit formátovaný dokument (se zvýrazněnými texty, nadpisy, seznamy apod.) a máte k dispozici jen obyčejný editor, kterým lze psát jen prostý text a nic jiného. Někoho může napadnout použít třeba HTML, DocBook nebo TeX. Jsou to výborné formáty, pro tento účel ale zbytečně složité.
Mnohem jednodušeji se pracuje s formátem Markdown. Jeho název je v podstatě obrácením termínu „markup“ směrem dolů. Markup languages (značkovací jazyky) jsou založeny na obohacení textu nějakými značkami – do této kategorie patří třeba zmíněné HTML nebo DocBook (resp. obecně XML), existují však i jednodušší jazyky, mezi něž lze zařadit právě Markdown.
Hlavním tvůrcem jazyka Markdown je John Gruber. Významně se na něm ale podílel i Aaron Swartz.
Prostě pište, třeba jako kdysi na stroji
Markdown je formát (jazyk) navržený tak, že při tvorbě textu stačí „prostě psát“ a nic neřešit. Odpovídá to zhruba tomu, jako se dříve psalo na psacích strojích. Odstavce se oddělovaly prázdným řádkem, pro nadpisy se používalo „podtrhávání“ různými znaky, položky seznamy se číslovaly nebo se na začátek položky vložila nějaká „odrážka“ atd.
To znamená, že takový dokument napíšete velmi jednoduše a je navíc výborně srozumitelný i v tomto formátu, bez převodu do něčeho jiného. Obvykle se ale převod využívá – například do (X)HTML, RTF, DocBooku nebo ODF. Dokument ve formátu Markdown může vypadat například takto:
Hlavní nadpis
=============
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam in nulla vel risus mattis dapibus.
Podnadpis
---------
**Vestibulum consectetur** justo nisl, quis pharetra ante dictum ac. In ac maximus quam, sit amet consectetur tortor.
Fusce facilisis venenatis felis, non aliquet ex tristique quis. In hac habitasse platea dictumst. Ut pellentesque
ornare nisi non varius.
Aliquam pretium, massa et tempor imperdiet, mauris ex tincidunt enim, quis vehicula dolor augue in nisi. Vestibulum
quam sapien, malesuada et orci vitae, tincidunt cursus massa. Nam a nisl lectus. Morbi tristique ac libero sit
amet venenatis.
Číslovaný seznam:
1. první položka
2. druhá položka
3. třetí položka
Je to opravdu jednoduché, že? Někdy lze tutéž věc udělat více způsoby. Například nezáleží na tom, zda pro nečíslovaný seznam použijete jako znak odrážky hvězdičku, plus nebo spojovník. Markdown umí například i hypertextové odkazy:
Další informace najdete v našem magazínu
[LinuxEXPRES]
(http://www.linuxexpres.cz/)
.
Odkazy lze vkládat i referenčním stylem – napíší se do seznamu na konec a pak se na ně v textu odkazuje. Podobně jako odkazy se vkládají i obrázky (kterých se referenční styl rovněž týká):
![Tučňák Tux](tux.png "Tučňák Tux")
V hranatých závorkách je alternativní text (zobrazovaný, pokud nejde zobrazit obrázek), v uvozovkách pak titulek obrázku. Tady je ještě pár dalších příkladů:
# Čtvrtá úroveň nadpisu
> Odsazený text
>
> Druhý odstavec odsazeného textu
Potřebujete-li použít znak, který má pro Markdown speciální význam (například hvězdičku), musíte použít obrácené lomítko:
\* tady se hvězdičky normálně zobrazí \*
S modifikovaným (především zjednodušeným) formátem Markdown se můžete běžně setkat v různých webových diskusích, kde umožňuje snadno psát formátované diskusní příspěvky.
Vznikly i obohacené verze formátu, jako MultiMarkdown přidávající například podporu tabulek, bibliografie, matematických vzorců nebo křížových referencí. V rámci projektu GitHub podobně vznikl GitHub Flavored Markdown (GFM).
Převod do jiného formátu
Obvykle to napsáním dokumentu nekončí a je potřeba ho převést do jiného formátu. Nástrojů pro to existuje řada – záleží na tom, do čeho chcete převádět. Pro experimentování nebo rychlý převod lze použít například webový nástroj Dingus, který najdete přímo na webu projektu Markdown. Ten nabízí i rychlou nápovědu pro tvorbu.
Dále existují různé konvertory, často s podporou řady vstupních a výstupních formátů. Zvlášť zajímavý je mezi nimi nástroj Pandoc, který zvládá na vstupu také formáty HTML, OPML, DocBook nebo OOXML, na výstupu opět tytéž formát, stejně jako třeba OpenDocument nebo různé formáty pro TeX.
Podporu pro Markdown najdete i v různých vývojových prostředích (IntelliJ IDEA, RStudio...) a v nástrojích pro generování dokumentace (Doxygen). Výše zmíněnou verzi GFM podporují například různé pluginy pro redakční systém WordPress nebo knihovny pro PHP a JavaScript.
Využijete ho?
Formát může výborně posloužit třeba pro rychlé psaní poznámek. Jednoduché formátování s jeho pomocí zvládnete určitě rychleji než při využití klasických formátovacích funkcí. Nehledě na to, že například automatické opravy ve Writeru v OpenOffice/LibreOffice lze nastavit tak, aby některé konstrukce automaticky převáděly na klasické formátování.
Další oblastí použití jsou webové diskuse. Budete-li umět základy Markdownu, využijete je i zde. A v neposlední řadě opravdu může nastat situace, kdy plnohodnotný textový procesor nebude k dispozici a pozdější doplňování formátování do již napsaného textu je dost nepohodlné. Je tedy opravdu na každém, jestli tomuto jednoduchému formátu těch pár chvil věnuje.