Novinek, které se chystají v nové verzi LibreOffice 3.5 (nyní k dispozici jako tzv. development verze, neboli vývojářská, která má v ostré verzi vyjít v týdnu od 6. do 12. února), je ohromná spousta a jejich plný výčet by naplnil velmi rozsáhlý článek. Podívejme se však alespoň na ty, které mají význam pro běžného uživatele a které můžeme označit za podstatné.
Obecné novinky
Vzhled pracovního prostředí:
- Ve verzi LibreOffice 3.5 se mění způsob šifrování zaheslovaných souborů. Starší šifrovací systém Blowfish je nahrazen systémem AES. To ovšem znamená, že soubory zaheslované ve verzi 3.5 nebude možné otevřít ve verzi 3.4.4 a starší. Ale soubory uložené s heslem v LibreOffice 3.5 bude možné otevřít i ve verzi 3.4.5.
- Určitě si všimnete, že na koncích panelů nástrojů zmizely vyklápěcí šipky. Ty akorát překážely, protože nabídku, která se objevila po jejich rozevření, můžete zobrazit po klepnutí pravým tlačítkem na panel.
- V nastavení vzhledu (Nástroje | Možnosti… | Vzhled) je v roletce nastavení barev správně přiřazen náhled barvy automatické barvě.
Správné zobrazení náhledu barvy při výběru automatické
- Příjemnou změnou je, že ve Stylistovi jsou uspořádány seznamy správně podle pořadí, takže např. Nadpis 10 je skutečně až za Nadpisem 9 atd.
- Ovládací táhla objektů mají poloprůhledný vzhled; v této souvislosti došlo také k odstranění některých položek z panelu Možnosti – Jednoduché úchyty a Velké úchyty.
Úchyty jsou nyní poloprůhledné – uživatelsky přívětivější. (Převzato ze stránky wiki.)
- Kontextové panely byly ve výchozím nastavení umístěny dospod okna, aby nepřekážely jeho obsahu.
- Došlo ke změně ve Správci rozšíření. Ten obsahuje tři zaškrtávací pole, pomocí nichž si lze ve správci nechat zobrazit rozšíření, která se nainstalovala spolu s instalací programu; dále rozšíření, která byla dodatečně nainstalována pro všechny uživatele, a nakonec rozšíření, která se instalovala pouze pro současného uživatele.
Vyberte si kategorii doplňků, kterou si přejete zobrazit
- Dialogové okno pro vložení videa má nyní pole Odkaz, které umožňuje vybrat si, zda bude video do souboru vloženo, nebo pouze navázáno jako odkaz.
Video lze nyní přímo vkládat do souboru
- Byl pozměněn dialog varující před uložením do jiného než nativního formátu ODF.
Byl přepracován vzhled okna varujícího při ukládání do jiného než nativního formátu. Porovnejte verzi pro LibreOffice 3.4…
- Nyní lze navolit intervaly, po jakých se budou kontrolovat aktualizace.
- Byl změněn způsob míchání barev. Nyní, použitý v LibreOffice, odpovídá způsobu, na který mohou být uživatelé zvyklí z jiných, především grafických, aplikací. Míchání barev je nyní daleko pohodlnější a přehlednější.
Velice užitečnou změnou je nový způsob míchání barev. Je daleko přívětivější než dosavadní. Míchání na základě odstínu barvy…
Další změny
- Byl vyčištěn kód programu; odstraněny nepoužívané části kódu.
- Ve verzi pro Windows jsou nyní k dispozici fonty Liberation.
- LibreOffice nyní podporuje sedmou verzi Javy. V předchozích instalacích program tvrdošíjně odmítal s touto verzí spolupracovat.
- LibreOffice se nyní pro operační systémy Windows dodává ve formě jednoho souboru, standardního instalátoru, takže instalace je pohodlnější a není třeba uchovávat instalační soubory pro případ reinstalace.
- Bylo přidáno tlačítko pro skenování ve verzích pro UNIX.
- LibreOffice je nyní s to importovat soubory generované v programu Microsoft Office Visio.
Soubor vygenerovaný v programu MS Visio…
…a jeho import do modulu Draw. (Převzato ze stránek wiki.)
Změny v jednotlivých modulech
Writer prochází velkou renovací
Podívejme se na novinky:
- Na konci řádků jsou zobrazeny netisknutelné znaky a jsou vidět i mezery. Jejich modifikace je tak daleko snadnější.
- V dialogovém okně Obrázek lze na záložce Oříznout vidět nejen rozměry obrázku, ale i jeho rozlišení.
Jaké rozlišení je použito u tohoto obrázku?
- Záhlaví a zápatí lze nyní vkládat a formátovat pomocí tlačítek, která se zobrazí poté, co najedete kurzorem na jejich oblast.
Nová podoba záhlaví/zápatí a možnost přímého formátování určitě potěší všechny uživatele
- Podobně zalamování stránek je nyní výraznější.
Zalomení stránky se nyní zobrazí daleko viditelněji. Konec usilovnému hledání.
- Spočítat znaky a slova lze pomocí okna Počet slov (v nabídce Nástroje). Toto okno je nyní modální, takže lze dokument upravovat a nechat okno otevřené.
- Pokud se rozhodnete tisknout dokument, zobrazí se náhled na aktuální stránce
- Při vytváření automaticky generovaného obsahu budete příjemně překvapeni, protože se odkazy automaticky vkládají do položek obsahu.
- LibreOffice nyní podporuje komentáře při exportu a importu do/z formátu openXML; byl vylepšen import souborů ve formátech RTF a .docx.
- Nová verze fontu Linux Libertine – s přídomkem Graphite, neboli Linux Libertine G a nový font Linux Biolinum G. Tyto dva fonty zaručují lepší vzhled dokumentů, co se týče typografie.
Uživatele Calcu čeká několik velmi příjemných překvapení
- V Calcu lze vytvářet až 10 000 listů a 1024 sloupců v sešitu.
- Vyhlazování křivek v diagramech respektuje standard ODF 1.2 (křivky jsou hladší).
Nové způsoby vyhlazování křivek v Calcu. O krok dál k profesionalitě.
- V nastavení modulu Calcu lze určit, kolik listů se bude zobrazovat při spuštění.
Další užitečná vlastnost, která prozatím v OpenOffice.org chybí
- Vstupní řádek vzorců lze nyní natáhnout na neomezenou velikost.
Možnost vidět více než jeden řádek u složitých zápisů vzorců je samozřejmě vítaným vylepšením
- Do Calcu byly implementovány nové funkce BITAND, BITOR, BITXOR BITRSHIFT, BITLSHIFT, SEC, CSC, SECH a CSCH.
Jak říká anglická Wikipedia: SECH je hyperbolický cosinus, csc je cosecans, sec je secans, csch je hyperbolický cosecans. První skupina, která začíná na BIT..., přidává možnost pracovat v bitové (dvojkové) soustavě.
- Byly přidány nové konce čar.
- V kontextové nabídce ouška listu lze nalézt funkci Zamknout list.
Možnost zamknout list přímo z ouška listu je sice drobné vylepšení, ale potěší
- Bylo vylepšeno okno filtru. Nabízí vícenásobné výběry a je přehlednější.
Nová podoba dialogu filtru. Nyní stačí jen používat, používat… a užívat si to.
- Calc nyní umožňuje definovat neomezený počet podmínek pro podmíněné formátování.
- Zvýšil se výkon při importu souborů Excelu, které obsahují velké množství ovládacích prvků nebo oblastí.
Další sada novinek se týká modulů Draw a Impress
Jsou však víceméně spíše kosmetického rázu než funkčního:
- V panelu nástrojů Kresba je nyní viditelný nástroj Eliptický oblouk. Ten je součástí panelu po dlouhá léta, dosud byl ale skryt, takže o něm mnozí uživatelé nevěděli.
- Impress nyní startuje ve výchozím nastavení bez Průvodce prezentací.
- Byly vylepšeny automatické tvary a zdokonalen jejich import z formátu pptx (to se týká i objektů Smart Art).
- Pokud se rozhodnete soubor vyexportovat do PDF, máte nyní možnost nechat prázdné stránky ignorovat.
Přepracované dialogové okno pro export PDF. Přehlednější než např. stávající v OpenOffice.org.
Vylepšení se týká i modulu MATH
- Byly přidány symboly „neexistuje“ a symboly z teorie her.
- V LibreOffice lze nyní zpracovávat rovnice z formátu docx (ve formátu .mml).
BASE
Nemá žádné přidané funkce navíc, pouze došlo k opravám chyb. Byl implementován ovladač PostgreSQL, protože je mnohem rychlejší než alternativy.
Zběžné srovnání s OpenOffice.org
Zatímco projekt OpenOffice.org prochází „znovuvzkříšením“, LibreOffice směle pokračuje dále ve vývoji. Bylo zapracováno na rychlosti programu – rychlost odezvy je nyní velmi uspokojující. Vyvolání kontextové nabídky ve Writeru na rozdíl od starších verzí OpenOffice.org nevyvolává kolaps, zamrznutí programu apod. Změny provedené až do verze LibreOffice 3.4 jsou zjevné, nicméně verze 3.5 přichází s celou škálou mnohdy klíčových změn, které posouvají program opět o pořádný kus dále. Rychlost odezvy je ještě větší a stabilita programu se také zlepšila. Subjektivně je cítit i rychlejší start programu, ale tento parametr nebyl důkladně testován.
Zapracovalo se i na kompatibilitě s doplňky. V dřívějších verzích byly hlášeny problémy, ale ty nyní již zřejmě neexistují. Problémem tak zůstává pouze nemožnost zamknout panel pro dané rozšíření.
Není v silách redakce zjistit funkčnost úplně všech doplňků, které kdy byly vydány. V našich silách bylo pouze zjistit možnost nainstalování a fungování doplňků, které napsal pan Pastierik (platil je Liberix). Nebo také takových, které sami využíváme. Jejich funkčnost jsme na LibreOffice 3.5 testovali ve WindowsXP: fungují úplně všechny. Pokud ale máte Windows Vista nebo W7, je možné, že nebudou všechna rozšíření spolupracovat tak, jak bylo původně zamýšleno. Bude ale nutné, abyste po instalaci dopňku restartovali LibreOffice 3.5 nebo dokonce celý počítač.
Pozitivní je, že se The Document Foundation snaží do LibreOffice implementovat prvky z modernizované verze formátu ODF. Například ve verzi 3.5 půjde o vyhlazování křivek v Calcu.
V tuto chvíli je skóre takové, že zatímco v případě OpenOffice.org je k mání pouze testovací verze 3.4 (samozřejmě chybová), LibreOffice nabízí testovací verzi 3.5 a stabilní verzi 3.4, která je o pořádný kus dále. Určitě bude do budoucna zajímavé sledovat, jak si s tímto nesporným náskokem vývojáři projektu OpenOffice.org poradí. Držme jim pěsti, aby LibreOffice nebyl opět jediným nekomerčním „openofficem“.
Psáno v LibreOffice 3.5.