Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů

odf.png Z patnácti zkoumaných centrální úřadů s formátem ODF uspějete na pěti, tedy na třetině. Jak jsou na tom úřady krajů (včetně pražského magistrátu)? Platí pravidlo, že jsou kraje lidem blíže než stát?  

Pár slov úvodem

Jak se můžete přesvědčit, na centrálních úřadech české státní správy (konkrétně na Úřadu vlády ČR a na ministerstvech) to s přijímáním ODF není moc slavné, tedy aspoň oficiálně. Podporu příjmu dokumentů v tomto formátu deklaruje třetina z nich.

Při zavádění krajské samosprávy hovořili její příznivci, že kraje budou lidem blíže, než jim může být centrální státní správa. Lze to chápat i tak, že kraje svým občanům více nabídnou, a naopak jim budou méně něco diktovat. Tak se pojďme podívat, zda to platí i v případě formátu ODF.

Liberecký kraj před pár dny získal cenu ministra vnitra za podporu otevřených dat. Ta se sice uděluje za něco trochu jiného (v jaké míře kraj dobrovolně zveřejňuje informace o své činnosti nad rámec zákonných povinností), ale bude zajímavé se podívat, jak je na tom tento kraj právě i z hlediska schopnosti a ochoty přijímat Open Document Format.

Situace v jednotlivých krajích

Hlavní město Praha

Přestože se nejedná o skutečný kraj (například volební systém je jiný), plní pražský magistrát zákonnou působnost krajského úřadu. Proto má smysl se jím v tomto ohledu zabývat. Elektronická podatelna magistrátu podporu ODF neuvádí – jsou podporovány dokumenty Microsoft Word a Excel, dále HTML, RTF, PDF, prostý text a tři obrázkové formáty (JPEG, TIFF a GIF).

Nová radnice – sídlo Magistrátu hl. m. Prahy (foto W. Rebel, CC-BY + FDL) Nová radnice – sídlo Magistrátu hl. m. Prahy (foto W. Rebel, CC-BY + FDL)


Středočeský kraj

Tady je seznam formátů stejný jako v případě Prahy. Ovšem zajímavá je věta, že jsou datové zprávy přijímány „případně i v dalších formátech kompatibilních s MS Office 2000 a vyššími“. Vzhledem k tomu, že verze 2007 (SP2), 2010 a 2013 umějí otevřít i ODF, znamená to tedy, že je podporován i tento formát? Záleží na interpretaci, reálně by si s tímto formátem asi většinou poradili.

Jihočeský kraj

V Jihočeském kraji informace přímo na webových stránkách nenajdete a musíte si otevřít odkazovaný PDF soubor. V něm se skví nejen údaje o přijímaných formátech (Word, Excel, PDF, RTF, prostý text), ale také informace, že přijímanými nosiči jsou tříapůlpalcová disketa a CD. V roce 2014 je takový požadavek vskutku zajímavý...

Plzeňský kraj

Úřad plzeňského kraje přijímá formáty HTML, PDF, Word, JPEG a RTF (není zde uveden prostý text), případně „další běžně používané“. Pod tím si lze představit cokoliv, zřejmě i Open Document Format. Bez výslovného dotazu to ale zůstává otázkou.

Karlovarský kraj

Na webové stránce elektronické podatelny Open Document Format uveden není; přijímají se zde formáty HTML, PDF, Word, Excel, RTF a prostý text.

Ústecký kraj

„Kolečko“ po krajích pokračuje v tom ústeckém. Tam jsou vůči občanům výrazně vstřícnější, co se datových formátů týče, než ve všech předchozích krajích. Škála přijímaných formátů je široká, zahrnuje nejen Open Document Format, ale i mnoho jiných (samozřejmě ne každý se hodí pro všechno – ale přece jen, poslat na úřad výkres je lepší ve formátu DWG než k tomuto účelu „znásilňovat“ nějaký formát určený pro textové dokumenty).

Liberecký kraj

Přichází na řadu laureát ministerské ceny za otevřenost. Proto člověka zklame, když si přečte stránku, která obsahuje přesně tytéž formáty jako u kraje karlovarského. Dokonce jsou si zmíněné stránky podobné jako vejce vejci (liší se jen logo kraje), a tak to vyvolává podezření, že jde o výchozí podobu této stránky, jak ji standardně dodává firma Gordic, a nikdo na úřadě toho ani onoho kraje už se jejím obsahem nezabýval.

Královéhradecký kraj

Ani v tomto kraji není ODF v nabídce formátů. Oproti jiným krajům, které deklarují strohou škálu přijímaných formátů, jsou tady navíc jen formáty s písmenem „x“ v příponě (tedy OOXML; je samozřejmě otázka, které všechny varianty tohoto formátu by úřad byl schopen reálně zpracovat, ale to je na jinou debatu).

Pardubický kraj

Tady vás při nahlédnutí přivítá jiná varianta výchozí stránky spisové služby od firmy Gordic (navíc běžící – na rozdíl od dvou již zmíněných krajů – na doméně poe.gordic.cz, nikoli na doméně kraje). Od varianty použité u dvou výše zmíněných krajů, je zde navíc nabízen formát OOXML (*.docx, *.xlsx).

Kraj Vysočina

Opět jde o kraj, který je znám svou aktivitou v otevřenosti a elektronizaci veřejné správy (například pořádáním konference OSEPA zaměřené na open source v veřejné správě). V kontrastu s tím je nabídka přijímaných formátů. Kromě těch „obvyklých“ (které najdeme i u jiných krajů) je tu navíc jen obrázkový formát PNG a formulářový formát Form Filler (FO, ZFO).

Jihomoravský kraj

S ODF neuspějete ani v tomto kraji. Oproti běžné základní nabídce jsou tu navíc OOXML a PNG (plus ještě ISDOC pro elektronickou fakturaci).

Nový zemský dům – sídlo Krajského úřadu Jihomoravského kraje (foto Millenium187, CC0) Nový zemský dům – sídlo Krajského úřadu Jihomoravského kraje (foto Millenium187, CC0)


Olomoucký kraj

Tady se na návštěvníka „usměje“ již téměř důvěrně známá výchozí stránka spisové služby Ginis. Platí tu tedy přesně totéž jako v krajích karlovarském a libereckém.

Zlínský kraj

Zlínský kraj používá pro své datové formáty stejnou formulaci, jako kraj plzeňský (pozn. autora: Kdo od koho opisoval?). Čili ODF uveden není, ale není vyloučeno, že je řazen mezi přijímané formáty.

Moravskoslezský kraj

A jsme ve finále a měl by přijít „zlatý hřeb“. Právě Moravskoslezský kraj se pyšnil podporou ODF již těsně po vzniku tohoto formátu. Jenže podle stránky elektronické podatelny je všechno jinak a ODF tu asi není vítán.

Kraje horší ministerstev

Jestliže šlo u ministerstev konstatovat, že to není s podporou ODF (na příchozí straně) zrovna moc slavné, v případě krajů to byl téměř totální „propadák“. Jediný kraj, který deklaruje příjem dokumentů ve formátu ODF, je ten ústecký. U několika dalších by se podpora dala dovodit, ale jen s velkým otazníkem – než by tam chtěl dokument někdo poslat, musel by se předem zeptat.

Zajímavou věcí je, že hned ve čtyřech případech uváděl úřad kraje údaje o formátech na stránce poskytnuté dodavatelem (téže) spisové služby. Třikrát to bylo úplně totéž, lišila se jen hlavička s logem kraje, jeden případ byl mírně odlišný (zřejmě novější verze). Kraje se tedy v tomto plně odevzdaly (podřídily, či jak to jinak říci) dodavateli spisové služby.

To je možná také důvod, ze kterého pramení stav deklarované (ne)podpory ODF. Reálný stav se tak může od toho deklarovaného lišit – pokud by nebyl dokument odmítnut přímo elektronickou podatelnou, často by ho asi úřad úspěšně zpracoval.

Za komentář stojí ještě požadavek na poskytování dokumentů (pokud nepřijdou přes internet) pouze na disketě a CD. Pravděpodobně už to reálně neplatí, onen dokument je totiž více než 9 let starý a nejspíš se jen nikdo neobtěžoval ho aktualizovat (přestože i v roce 2005 už byla naprosto běžná zařízení i na jiné nosiče, než jsou diskety, které už tehdy byly na konci svého života; dnes jsou do značné míry sečteny i dny CD).

(Jako ve škole) Průměr: 2.33 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar neutr
Odpovědět
Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
16. 04. 2014, 11:12:15
Paráda cituji : - "Za komentář stojí ještě požadavek na poskytování dokumentů (pokud nepřijdou přes internet) pouze na disketě."

Možná jim přišlo jako nemorální požadovat děrné štítky (v krabici od holínek):-)
user avatar zvedavec
Odpovědět
Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
16. 04. 2014, 12:02:55
Z pohledu přijímání mě to až tak netrápí (ovšem je to důležité, to nezpochybňuji).

Podle mých zkušeností je možná větší (minimálně stejný) problém s obesíláním krajům a městům podřízeným organizacím. Pošle-li ministerstvo/kraj/... xls dokument s makry, který máme vyplnit a poslat zpět, s AOO/LO-office to prostě nedám a MUSÍM mít ve škole alespoň na PC komunikujuících se světem MSO (i když momentálně verze 2003 postačuje).

Vedení (ředitel, zástupci, ekonomka...) pak ale existuje ve dvou balících a pro ně je to komplikace, když zbytek, celá škola používá AOO.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
16. 04. 2014, 12:47:46
Koexistence OO a MSO popsaným způsobem v jedné organizaci není problém. Před pár lety jsem pracoval v nemocnici, měli jsme to takhle řešené (několik instalací MSO - nezbytné hlavně kvůli tomu, že některé exporty z NIS pro svou funkci vyžadovaly Excel - a zbytek všude OO) a fungovalo to úplně v pohodě. Jen byly v OO jako výchozí nastaveny formáty MSO, to bylo vše.

Jinak dokumenty s makry jsou zvěrstvo. To už je z bezpečnostního pohledu skoro stejné, jako kdyby posílali spustitelný soubor. Není žádná zákonná povinnost něco takového používat, z bezpečnostních důvodů by se jim to mělo vracet zpět.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
16. 04. 2014, 12:58:00
No je a není, u nás to tak běží asi 10 let, takže dejme tomu, že mám také nějaké zkušenosti.

Stran vracení dokumentů - už jste zkusil nadřízenému úřadu, který o "Vás", jako organizaci ve státním sektoru rozhoduje, takto něco vrátit?

Já jednou jo...
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Re:Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
16. 04. 2014, 14:10:05
Kdo se bojí, nesmí do lesa ;-)

Pokud má člověk na starosti nějakou oblast, tak je na něm, jak se k tomu postaví. Buď to bude dělat zodpovědně a obhájí si před nadřízeným svou práci (pokud to nepůjde, tak ať si nadřízený hledá někoho jiného), nebo může sehnout hřbet a skákat na písknutí - samozřejmě s tím, že při problémech si to "vypije až do dna", protože to přece byla jeho starost a "on to podělal".

To platí jak uvnitř organizace, tak i v relaci nadřízená a podřízená organizace (např. kraj - škola). Je jasné, že to pak může být dobrá záminka pro to, jak měnit lidi a strkat si tam "ty své" (například kamarády nebo vysloužilé politiky), ale taková záminka může být vždycky a pokud už si ji někdo chce najít, ať raději dříve než později.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
18. 04. 2014, 02:27:59
Člověk by měl mít jakousi základní míru sebeúcty a hrdosti a pokud cítí, že si na něm nadřízený štípe dříví, měl by se podívat po jiném, který si ho bude vážit o něco více. Úřady jsou od toho, aby sloužily nám, ne my jim. Takže se budou muset vyrovnat i s kritikou své činnosti.

Podle mě tenhle konzervativní přístup alespoň částečně souvisí s dominancí sociální demokracie v krajích, ale to odvozuju z chování této strany v této otázce na celostátní úrovni.
user avatar Z.
Odpovědět
Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
17. 04. 2014, 13:32:45
Jen pro úplnost s tou disketou:

Základní technické informace o podání datových zpráv na technických nosičích

Technické parametry fyzických nosičů, na nichž lze podávat datové zprávy:
Datové zprávy jsou přijímány na 3,5´´disketách zformátovaných pro některý ze systémů souborů (NTFS, FAT)

a na CD.

V případě pochybností vzneste dotaz na naši e-podatelnu, kde Vám naši zaměstnanci sdělí, zda jsou technické parametry daného fyzického nosiče akceptovatelné.

Takže tvrdit, že dle toho dokumentu přijímají jen diskety, je poněkud zavádějící. To ovšem nic nemění na tom, že je to přinejmenším úsměvné... :-D
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
17. 04. 2014, 14:04:10
Tak to se omlouvám, to "a na CD" jsem přehlédl. V článku to opravím. Ovšem i CD už má dnes celkem "na mále", takže by neškodilo implicitně přijímat dnes nejčastěji používaná média (tj. především USB flash disky).
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
18. 04. 2014, 02:29:17
Letos v létě to bude přesně 10 let, co jsem si poprvé nainstaloval OpenOffice. Na formát ODF jsem tak zvyklý, že jiný kancelářský ani nepoužívám. Jiný kraj, jiný mrav. Já koukám nevěřícně, jak pro někoho může být ODF čímsi neznámým - asi tak, jak někdo jiný bude koukat s úžasem, nevím, třeba na formát XCF.
user avatar Urso
Odpovědět
Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
25. 04. 2014, 16:24:34
Bohužel je to výsledek moci MICROSOFTu. Celá státní správa i policie jede na software od této firmy. Počínaje OS MS-WINDOWS, kancelářský balík MS-OFFICE, severy MS-WINDOWS. Viz třeba http://www.policie.cz/policie-cr-web-o-nas.aspx (to ...o-nas.aspx znamená Active Script Page - scripty MICROSOFTu). Kdo a proč dojednává rámcové smlouvy pro školství s MICROSOFTEM? Proč nesmí školy za obdržené peníze si pořídit třeba linux a openoffice?
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Přijímání ODF v české veřejné správě – úřady krajů
25. 04. 2014, 17:46:46
Ono to není tak, že by si školy (nebo třeba obce) nesměly pořídit něco jiného než software od Microsoftu. Ta rámcová smlouva dokonce ani neznamená, že by se nemohl SW od Microsoftu pořizovat mimo ni. Její význam je v tom, že mohou obce, školy atd. přímo objednávat software od Microsoftu prostřednictvím firmy vybrané státem (Microsoft poskytuje SW vždy přes partnery, ne přímo; s firmou stát uzavírá rámcovou smlouvu) a nemusí procházet klasickým procesem zadávání veřejných zakázek. Stát (MVČR) zde funguje jako tzv. centrální zadavatel. Tím se proces pořizování licencí na SW od Microsoftu výrazně usnadňuje.

Podle mého názoru tím sice obecně nejde obejít povinnost připustit kvalitativně a technicky obdobná řešení (§ 46 ZoVZ), ale v praxi to asi v drtivé většině případů projde - přestože v jiných oblastech, než je SW, by to pravděpodobně neprošlo (viz třeba různé zakázky na nákup automobilů). Bez toho, aby to potenciální uchazeči napadali u ÚOHS nebo případně i u soudu, se to asi z místa nepohne.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Tajemství pohodlí – jak vybrat ideální dámské pyžamo?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Správ­ná vol­ba noč­ní­ho oble­če­ní je ta­jem­stvím dobré­ho stylu a také hlu­bo­ké­ho a po­ho­dl­né­ho spán­ku. Po­ho­dl­né, ele­gant­ní, a někdy do­kon­ce svůd­né – ideál­ní pyža­mo je tako­vé, které způ­so­bí, že se bude­te cítit po­ho­dl­ně a krás­ná, do­kon­ce během od­po­čin­ku. Objev­te s námi, jak si vy­brat z na­bíd­ky Victoria’s Secret tako­vé noční oble­če­ní, které ne­bu­de pouze konej­šit vaše tělo, ale navíc ozdo­bí scé­nu, kterou je vaše lož­ni­ce – in­spi­ruj­te se a do­přej­te si každou noc trochu luxusu!

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz